“Kalyoncu kimsenin gölgesi olmaz”

Memlekette her daim bir çamur at izi kalsın durumu yaşanıyor maalesef.

Memlekette her daim bir çamur at izi kalsın durumu yaşanıyor maalesef. Herkesin siyasetçi, herkesin ekonomist olduğu güzelim ülkede, henüz atılmışken adımlar, ardı ardına geliyor iz bırakan yorumlar… Elbette konumuz siyaset ve yeni kurulan hükümet! 2. Cumhurbaşkanı ve CTP-BG Genel Başkanı Mehmet Ali Talat’ın, Başbakan olarak Ömer Kalyoncuyu seçmesinin ardından gelen çirkin siyaset…
Neymiş efendim, Kalyoncu Talat’ın gölgesindeymiş. Neymiş efendim Talat ne isterse, Kalyoncu’da bu yönde hareket edecekmiş. İşte bu basit dedikoduların kulislerde duyulduğu şu günlerde, belki de CTP-BG’yi en fazla eleştiren isimlerden birisi, CTP-BG eski Genel Sekreteri Kutlay Erk çıktı ADA TV’ye! Ve net tavrını koydu ortaya:

“KALYONCU KİMSENİN GÖLGESİ OLMAZ! TALAT İSE KİMSEYE GÖLGE OLMAZ!”
Çok da güzel özetledi aslında konuyu Erk. Kıbrıs Türki siyasi tarihinde yer almış en dürüst ve başarılı isimlerden birisi olan Mehmet Ali Talat’ın, duruşu ve kişiliği ile herkesin gönlünde taht kurduğu inkar edilemez bir gerçek! Yine siyasi geçmişinde, Anayasal mevzuata ne denli saygı duyduğu ve her konuda yasal davranmayı seçtiği aşikar!
Öte yandan Kalyoncu ile ilgili de aksinin söylenebileceğine pek inanmıyoruz. Uzun siyasi kariyeri süresince Kalyoncu’nun, hiçbir şekilde ve zamanda, başkalarının istekleri doğrultusunda hareket etmediğini ve etmeyeceğini biz biliyoruz.
CTP-BG Genel Başkanlığı için 2011 yılında girmiş olduğu yarışı hepimiz hatırlıyoruz. “Eğer ikinci tura kalırsam, adaylıktan çekilirim” demişti Kalyoncu. Ve dediğini de aynen uygulayarak, parti başkanlığını Özkan Yorgancıoğlu’na bırakmıştı.
Yalnızca bu örnek bile, aslında Kalyoncu’nun makamdan çok, işlevselliğe ve icraata önem veren siyasi bir kişilik olduğunu anlıyoruz. Kaldı ki parti içerisindeki sert ve dik duruşunu anlatmaya kalkışsak, sayfalar yetmez…
Yani efendiler, bırakın ucuz siyaseti, basit karalamayı da, önce bir önünüze bakın bakalım. Kıbrıs Türki siyasi tarihinde yaşanan bu ilklere ve ilkelere… Bir şans verin olacak yeniliklere… Çok da korkmayın, atıp tutmayın boşuna… Döndürmeyin her şeyi gölge oyununa…

Bu haber 9487 defa okunmuştur
  • Gaz vermek... Hasan Mehmet  Lefke - 18.07.2015 -Önce K. Erk, -Şimdi de Sayın köşe yazarı. -Kalyoncu kimsenin gölgesi olamaz. -Olsa ne olur? -Olmasa ne olur? -Kalyoncu parti başkanı mı? -Değil... -Çalışacağı bakanları o mu seçmiştir? -Değil. -Sayın Yorgancıoğlu ve Talat ona altın tepside başbakanlık vermiştir. -İcazetli olmamasına imkan yoktur. -Parlamenter sistemde böyle ayıplı başbakanlık olmaz. -Bunu Kalyoncu bilebilecek bilgi ve siyasi görüştedir. -Ama icazet yalnız Kalyoncu için değil Talat, CTP ve UBP için de geçerli ise, -Boşuna Kalyoncuya gaz vermek, neyi değiştirir?

:

:

:

: