DAÜ ile Alsancak Belediyesi arasında işbirliği protokolü imzalandı

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ile Alsancak Belediyesi arasında Ilgaz köyüne yönelik pilot uygulama projesi işbirliği protokolü imzalandı.

DAÜ’den yapılan açıklamaya göre, DAÜ Rektörlüğü’nde gerçekleştirilen imza töreninde, protokole DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam ve Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser imza koydu.

Protokol ile ülkenin yerel değerlerinden olan Ilgaz köyünün sahip olduğu çevresel ve sosyo-kültürel değerlerle birlikte, kentsel ve mimari dokunun korunarak, turizm odaklı geliştirilip, ülke kırsal gelişimine model olarak öncü olması amaçlanıyor.

Projenin yürütülmesi, yönetim ve denetimin sağlanması, DAÜ Doğu Akdeniz Kültür Mirasını Araştırma Merkezi (DAKMAR), Alsancak Belediyesi, Şehir Bölge Planlama Dairesi, yerli ve yabancı yatırımcılardan oluşturulacak proje denetleme ve yönetim kurulu tarafından gerçekleştirilecek.

OSAM

İşbirliği protokolü imza töreninde konuşan Prof. Dr. Necdet Osam, DAÜ olarak birçok belediye ile iş birliği içerisinde olduklarını belirterek, DAÜ olarak projede yer almaktan son derece memnun olduklarını kaydetti.

ATUN

DAÜ DAKMAR Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Resmiye Alpar Atun, proje hakkında detaylı bilgi vererek, projenin örnek olacağına inandığını belirtti.

ATASER

Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser ise, belediyenin ortaya koyduğu vizyon doğrultusunda çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Ataser, Ilgaz köyünde yapılacak projeye paralel olarak Malatya köyü ile ilgili de bir çalışma yapmayı hedeflediklerini kaydetti.
Bu haber 15474 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER