Lefke halkına bir parmak bal mı?

Ülkemizde , en son ilçeleşen yöremiz Lefke .

Ülkemizde , en son ilçeleşen yöremiz Lefke .
27 Aralık 2016 tarihli Cumhuriyet Meclisinde, oy birliği ile Mülki Yönetim ve Bölümleri Yasasında yapılan bir değişiklikle. Lefke Bucağı Güzelyurt İlçesinden ayrılarak , Gaziveren’den batıya doğru, Yeşilırmak’a kadar, coğrafyayı kapsayan alanlar, Lefke ilçesi sınırlarına dahil edildi .
İlgili yasanın görüşülmesi sırasında , hemen hemen o dönemin bölge Milletvekilleri, partileri adına, hararetli konuşmalar yaparak .
Lefkelilerin arkasında olduklarını ve bu yasayı desteklediklerini , şartsız kabul edeceklerini, haykırıyorlardı .
Yasanın onay tarihinde, iktidarda ağırlıklı siyasal parti UBP’ idi .
Bu gün, genel seçimlerle tekrar Meclise giren ve Lefke’nin ilçeleşmesi için konuşma yapanlar, şunlardı :
Sn. Angolemli .
Sn. Uluçay .
Sn. Gündüz .
Sn. Pilli .
Sn. Erhürman .
Sn. Denktaş .
Sn. Töre .
Sn. Tatar .
Sn. Özgürgün .
Bu saydığım Sn. Vekiller . Lefke’nin ilçeleşmesi için, partileri adına
hararetli konuşmalar yapmışlardı .
O dönemin Başbakanı Sn. Özgürgün . İlçeleşme tarihi olan 27 Aralık 2016 tarihinden önceki zaman konusunda, Mecliste, şunları söylüyordu. “ İlçe olmamanın bölge halkını ve ekonomisini gerilettiğini . İlçeleşmenin gerilemesinin durdurulmasında, bir adım olacağının “ müjdesini veriyordu .
O tarihlerde . ADA TV ‘de yaptığım program olan “ Yalçın Cemalle Söyleşi “ programıma Sn. Belediye Başkanı ve bazı sivil toplum örgütlerinin başkanlarını çağırmış ve beklentilerini sormuştum.
Arkadaşlar . Lefke’nin yeni ilçe olduğunu, zaman içerisinde ilçenin gereklerinin yerine getirileceğini söylemişlerdi .
Ben de kendilerine . Yasanın Meclisten geçmesi ile , sihirli bir değnek gibi, her şeyin dört dörtlük olacağı zehabına kapılmamalarını .
İşi iyice takip etmelerini, salık vermiştim .
Yani . Yasanın Meclisten geçmesi ile , Siyasilerin, İşte yasa Meclisten geçti, İlçe oldunuz söylemleri ile, İlçe olmayacağınızı zaman içerisinde yaşayacaksınız demiştim .
Gelinen aşamada . Olaylar beni haklı çıkardı .
Bir bölgenin ilçe veya il olması için . İlgili Meclisten yasayı geçirmeden önce . O beldenin İlçe veya il altyapısını, hem hukuken hem de Kurumlaşma ile, hazır hale getirirsiniz . Ve yasasını en son icraat olarak Meclisten geçirirsiniz .
Lefke Halkının bu işten kazanımı .
2 Milletvekili .
Bir de Kaymakam . Kaymakam da, siyasilerin atayacağı bir makam.
27 Aralık 2016 tarihinden, günümüze dek, Lefke’nin ilçe oluşu, iki seneye varıyor .
Yargımız . İlçe olarak Mahkemelerini oluşturdu . Fakat siyasi erk . Mahkeme binalarının içerisinde, ilgili personel , Yargıçlar da dahil. İş yapabilecekleri , güvenceden yoksun binalarda, görev yapamadığından ve bunları tamir ve bakıma aldığından . Mahkemelerin görevlerini yapabilmeleri için, geçici olarak Güzelyurt Mahkemesine aktardı .
Bu geçici bir durum .
Bu gün Lefke sivil toplum örgütleri . Lefke’nin hukuken İlçeleştiğini fakat ilçenin gerekleri olan kurumlaşmanın, hala daha yapılmamasını irdeleme kararı aldı .
Siyaset kurumu Lefke konusunda , yasanın geçmesinden günümüze dek . Arpa boyu kadar yol almadı .
Yoksa . Lefke halkı . Bir parmak balla avutulmak mı isteniyor ?
Bu haber 3910 defa okunmuştur

:

:

:

: