55 senede Kıbrıs Türküne ne yaptılar ?

30 Ocakta BM’in adadaki Barış Gücünün süresi 30 Ocakta hitam buluyor .

30 Ocakta BM’in adadaki Barış Gücünün süresi 30 Ocakta hitam buluyor .
BM Barış Gücü, 27 Şubat 1964 tarihinde, BMGK ‘nin aldığı kararla. Adada, kanın dökülmesini önlemek için. Adaya, değişik ülkelerin silahlı gücünden oluşacak, geniş bir askeri gücü, gönderme kararı aldı.
Adada, kimin kanı dökülüyordu ?
Türk’ün kanı dökülüyordu .
Bunu önlemek gayesi ile, BM’ de bu kararın alınması için. Türkiye’deki zamanın İnönü Hükümeti de, böyle bir kararın alınmasına, yeşil ışık yaktı .
Fakat alınan kararın maddelerinde, yakılan ışık, daha başlangıçta yanlış görüntüler vermeye başladı .
Bu ışık yanmasına yanar da . Kıbrıs Türk Halkına merhem olmaz .
Işık, Rumlara, Türk halkını katletmeye ışık tutar .
Kararda . BM Barış Gücü askerlerinin adaya gelmesi. Kıbrıs Hükümetinin izninin olması şartını da, içeriyordu .
Kıbrıs Hükümetini gasp eden ve Türkleri ortaklık hükümetinden atan Rum halkı. Bu kararla, BM tarafından Kıbrıs Cumhuriyetinin sahibi olarak nitelendirildi ve kabul edildi .
Kararda . Egemen Kıbrıs Cumhuriyetinden bahsetmekte ve bu Cumhuriyetten, şiddet ve akan kanı durduracak tedbirlerin alınması da, talep ediliyordu .
Adaya, BM Barış gücünü getiren anlaşma . Kıbrıs Cumhuriyetinin, dolayısı ile de, adanın egemenliğini. Hükümeti gasp edip, Türkleri idareden kovan Rumlara, altın tepsi içerisinde verilmiş oldu .
Adada, Türk kanının akmasını önleme umudu ile BM barış gücünü bekleyen Kıbrıs Türk Halkı . Bu gücün gelmesi ile hayal kırıklığına uğradı .
Gelen barış gücü . BM kararı ile, egemen olan Rum hükümetinin ve onun görevlilerinin talimatları ile hareket etmeye başladı .
BM barış gücü adaya geldikten sonra . Değil BMGK kararında yazıldığı gibi, kanı durdurmak şöyle dursun . Türk kanının akışının hacmi tavan yaptı .
Zamanla Kıbrıs Hükümetinin ajanlığını da yapmaya başladılar . Meşru müdafaaya çekilen, Kıbrıs Türklerinin bölgelerindeki savunmaya yönelik bilgileri. Rum tarafına aktarmaya başladılar .
Taarruza uğrayan Türk bölgelerinden çekilip . Rum saldırılarını engellemekten ve Türk kanı akmasını önlemekten, imtina ettiler .
Şehirler arası ve köy arası barikatlarda . Kendilerine sığınan masum Türkleri, Rum çapulcularına teslim ettiler. Teslim edilenler, hala daha ülkenin çeşitli yerlerinde . Kayıp şahıslar komitesinin kazıları ile kemikleri bulunmakta . Küçük tabutlarla Şehitliklere defnedilmektedirler .
BM Barış gücü . Kıbrıs’ta Cumhuriyeti gasp edip, GK tarafından adanın egemeni olarak kabul edilen Rumların. Türklere karşı yapmış olduğu katliamların, hiç birisini önledi diyemeyeceğim . Önleme girişiminde. Teşebbüsünde dahi bulunmadı .
Kıbrıs’ta akan Türk Kanı. Türk Barış Kuvvetlerinin adaya çıkması ile son buldu ve kan akışı durdu .
Adaya barış ve istikrar Türk askeri ile geldi ve devam ediyor .
1974 ‘ de kadar akan Türk kanı. 20 Temmuz ile son buldu .
30 Ocakta, görev süresi sona erecek olan BM Barış gücünün görevi. Her altı ayda yenileniyor .
Şimdi de her zamanki gibi bazı güçler. Bir altı ay daha yenilemek için hummalı faaliyete girişmiş bulunuyorlar .
Türk tarafı için . 74’de kadar hiçbir faydası görülmemiş olan BM barış gücünün. KKTC topraklarında bulunmasının da bir anlamı olmasa gerek .
Bu aşamada .
Türk tarafının, yeni bir uzatma kararına karşı çıkması da, en doğru yol ve hareket olacağı kanısındayım .
Bu haber 3895 defa okunmuştur

:

:

:

: