Bizde her seçenek karşı tarafta tek seçenek

Olası Kıbrıs müzakerelerinde, Türk tarafının pozisyonunu netleştirmek için, TC Dışişleri Bakanı Sn. Çavuşoğlu Adaya geldi .

Olası Kıbrıs müzakerelerinde, Türk tarafının pozisyonunu netleştirmek için, TC Dışişleri Bakanı Sn. Çavuşoğlu Adaya geldi .
Her zaman olduğu gibi . Bu gelişinde de, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, Hükümet partileri ve muhalefeti oluşturan siyasal partilerle müşterek yapmış olduğu toplantıda . Tüm siyasal partiler ve Sn. Cumhurbaşkanı’nı bir noktada buluşturdu .
Buluşturulan nokta . Artık görüşme masasında, sadece Federasyonun olmayacağını . Federasyonun yanında, her türlü seçeneğin de olacağı konusundaki, mutabakat .
Bir de, ki bunu geçmişte tüm partilerin ve Cumhurbaşkanı’nın kabul ettikleri, ucu açık görüşme sürecine son .
Hatırlanacağı üzere . İki hafta önce, Hükümet ortakları arasında . Seçenekler konusunda, ciddi olarak sosyal medyada da, büyük tartışmalar olmuştu .
Başbakanlığı elinde tutan partinin, bir Milletvekili . Dışişleri Bakanı Sn. Özersay’ın , müzakere için iki Devletli çözüm önerisini gündeme getirmesini. Ciddi şekilde eleştirmiş ve CTP’nin Federasyon tezini savunduğunu açıklayarak . Başbakan Sn. Erhürman’ın bu konudaki sessizliğinden de dem vurarak . Başbakanı bu konuda konuşmaya davet etmişti .
Sn. Çavuşoğlu’nun yaptığı açıklama ile . Hükümetin de, Siyasal partilerin de, bundan böyle çözüm parametresi olarak. Tek Federasyon tezinin olmadığını . Her türlü seçeneğin de artık masada olduğunun . Hem Hükümet partilerinin, hem de muhalefet partilerinin mutabakatını. Canlı yayında . Sn. Cumhurbaşkanı ile birlikteki basın toplantısında açıkladı .
Çavuşoğlu’nun ziyareti. Cumartesi saat 15.00’e kadar devam etti .
Cumartesi, medyaya . Hem Sn. Çavuşoğlu, hem de Sn. Akıncı, Anastasiadis’in kendilerine, iki Devletli bir çözümden bahsettiğini de açıkladılar .
Bu ifade . İkili görüşmelerde oldu .
BM’nin gözetimindeki görüşmelere, bu yansımadı .
Tutanaklara, geçmedi .
BM’nin ajandasında, halen Federasyon tezi, tek tez olarak durmaktadır .
Özel temsilci LUTE. 3 Şubatta, Cumhurbaşkanı Sn. Akıncı ile görüşmek için randevu aldı .
40 kusur yılda, Federasyonun gerçekleşemediği görüşmelerde . Artık Türk tarafı . Bu minvalde görüşmelere devama, hayır diyor .
Yani Türk tarafının . BM parametrelerinden, Sn. Çavuşoğlu’nun ziyareti ile birlikte, bir şeye varılamayacağının . Saraydaki toplantıda herkes mutabık kaldı .
Artık müzakere masası, eski müzakere masası değildir .
2019 yılı da . 2018 yılı değildir .
Ziyaretten ve toplantılardan çıkan sonuç bu .
Pek ala .
Anastasiadis’in “ Toplumum hazır değil” dediği. Federasyon tezinden vaz geçip . Merkezin zayıf bir model veya iki Devletli bir çözümü dillendirmesi ifadesinden. Samimi olduğunu kim söyleyebilir?
Bu ifadeleri yaptıktan sonra . Kendi tarafında sıkıştırıldığında . Masada, Federasyonun olduğunu . Görüşmelerin de bu minvalde eskisi gibi devam edeceğini söylüyor .
Yani ucu açık ve hakemsiz .
Yetkileri paylaşmak istemeyen bir Rum tarafı . İşgal bölgesi olarak nitelendirdiği KKTC topraklarından vaz mı geçecek ? Ki iki Devletliliği savunuyor .
Anastasiadis’in, yeni taktikler peşinde olmadığı ne belli ?
Bu bir, yeni taktiklerle, zamana oynama oyunu olmasın .
Rum tarafının . Kıbrıs sorunu için. Vazgeçmez ve değişmez bir tezi var.
Bu tez, daha Osmanlının, Adadaki hakimiyeti yıllarına kadar dayanır .
Bu tez , yeni bir tez de değil .
Bize göre modası geçmiş .
Fakat onlara göre, her günün modası haline getirilen ve bunun için bizi, 51 sene görüşme adı altında oyalayıp. Yıllarımızı çaldıkları ve hala daha bu taktik içerisinde, manevra üstüne manevra yaparak. Hiçbir zaman vaz geçmeyecekleri. Adanın tek hakimi ve tek sahibi olan tezleridir .
Hangi modeli gündeme getirirlerse getirsinler .
Modelin çekirdeği bu olacak ve değişmeyecektir .
Biz, her seçenekten yana tavır koyuyoruz .
Fakat, karşı tarafın seçeneği tektir .
Adanın, tek hakimi olmak .

Bu haber 3837 defa okunmuştur

:

:

:

: