15 Temmuzlar tesadüfü mi ?

Değerli okurlar . Türk Ulusunu ve Kıbrıs Türk Halkını yakından ilgilendiren iki tane Temmuz hareketi oldu .

Değerli okurlar .
Türk Ulusunu ve Kıbrıs Türk Halkını yakından ilgilendiren iki tane Temmuz hareketi oldu .
Birincisi, 15 Temmuz 1974 ‘te, sözde Makarios’a karşı yapılmış bir darbe .
İkincisi ise, yine ayni tarihte 2016’ da yapıldı .
Her iki hareketin, yani darbenin menşei . Okyanus ötesindeki Amerika’dan .
Her İki darbe de, ülke menfaatlerini ve milli çıkarları korudukları için, Birincisi rahmetli Ecevit’e . İkincisi ise, AKP Genel Başkanı ve o zamanın Cumhurbaşkanı olan Sn. Erdoğan’a yapılmıştı .
Dilerseniz birincisinden başlayalım .
Biraz gerilere gidelim .
1970 ‘lere
Ülke menfaatlerini ve milli çıkarları savunan genç bir siyasetçi CHP’nin başına gelir . Bu yeni Genel Başkan, Bülent Ecevit’tir .
Anadolu topraklarında, ne ekilip ne ekilmeyeceğine, o dönemlerde ABD senatosu ve Temsilciler meclisi karar veriyordu . Bu kararlarından biri de haşhaş ekim yasağı idi .
Amerikan patentli iktidara gelen, Nihat Erim Hükümeti . Amerika’nın bastırması ile Türkiye’de Afyon ekimini yasaklamış . Geçimini bundan sağlayan üretici mağdur olmuş . Türkiye’de . Hastanelerde ameliyatlar uyuşturucu olmadığı için yapılamaz duruma gelmişti .
Ayrıca, üç tarafı deniz olan Türkiye’nin kıta sahanlığı hakkı . Yunanistan’la sorun çıkar diye, geçmiş Hükümetlerce, sorunun üzerine gidilmesine, Amerika karşı çıkmıştı .
Ecevit, bu iki yasağı kaldıracağına dair, Türk seçmenine güvence vermiş ve seçimlerde, başında bulunduğu CHP’yi, birinci parti olarak sandıktan çıkarmıştı .
MSP ile olan ortaklık hükümeti döneminde de, Başbakan olarak Türk Halkına verdiği bu iki sözü yerine getirdiği ve Amerika ile ters düştüğü için . Genç Başbakanın başına çorap örmek gayesi ile Amerikan emperyalizmi faaliyete geçti .
Sözde, Adada Makarios’a karşı, kendine bağlı Yunanistan’daki albaylara, darbe yaptırdı .
Böylece, genç politikacı Ecevit’i, bir taşla iki kuş misali vurup . Siyasal hayatını bitirmek istedi .
Nasıl olsa “Şair Ecevit “ Kıbrıs’a çıkarma yapacak bir harekete girişmeyecek kadar, Hümanist yapıda birisiydi.
Girişse bile, TSK bu işi başaramayacak bir yapıya sahip diye düşünüldü . Harekatın başarısızlığı demek. Başbakanın başarısızlığı demek değil miydi ?
Böylece, istenildiği gibi Ada Yunanistan’a bağlanacak .
Başbakan olan Ecevit, başarısızlığından dolayı, Yüce Divan karşısında hesap verecek. Kişisel ve siyasal olarak bitirilecekti .
Böylece, Amerika’nın menfaatlerini Türkiye’de sağlayacak bir işbirlikçi, başa getirilecekti .
Bilindiği gibi, bu senaryo tutmadı .
Gelelim, ikinci 15 Temmuz’a .
Bu hareket de, aradan 42 yıl geçtikten sonra .
Ülkenin ve halkın menfaatlerini, Amerika’ya rağmen koruma ve kollama siyaseti güden Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın, bu siyaseti karşısında . Bölgedeki çıkarları tehlikeye giren Amerika .
Türkiye üzerinde, istediği gibi at oynatacak bir işbirlikçisi de bularak. Ayni tarih olan 15 Temmuz 2016 gecesi, Türkiye’yi Amerika mandasına çevirmek için. İşbirlikçisi ile birlikte, düğmeye bastı .
İlk defa Amerika, tasarladığı bir darbe karşısında başarısız oldu .
Niye başarısız oldu ?
Türk Halkı, 1920 ‘den bu yana, yaklaşık 100 yıla yakın. Demokrasiye inanmış ve Cumhuriyet modeli ile bu günlere kadar gelmiştir .
Son 15 Temmuzun da Amerika tarafından tezgahlandığını anlamak için, kör olmak gerekmez . S- 400 ‘ler olayı, bunun en iyi göstergesi .
Tabii, son 15 Temmuz olayına karşı Batının gıkının çıkmaması . Nerede ise başarısızlık karşısında bir nevi sus pus olduklarını. Nerede ise gizli mateme girdiklerini unutmadık .
Hele hele, Doğu Akdeniz’de , Türkiye’nin uluslararası hukuka dayanarak. Hem bizim, hem TC ‘nin haklarını koruması karşısında . Batılılar, ne yapacaklarını şaşırdılar .
Türkiye, Kıbrıs’taki vahşetler karşısında . Kimin dostu, kimin düşmanı olduğunu çok iyi anlamıştı .
Aslında, hepsinin yapmak istedikleri. İkinci bir Sevr’i. Nasıl başarırızdır .
AB Muktesebatı, Türkiye için başlı başına bir Sevr .
Misakı Milli sınırlarına hapsedilmeye çalışılan bir Türkiye . Bölgesinin ve dünyanın şekillenmesinde, oy sahibi ve güç sahibi konumunda .
Güney ve Yunanistan .
İkinci bir Navarin olayını yaşatmaya çalışmaktadırlar .
Bunu 1974 ‘te denediler .
Sonuç ortada .
15 Temmuz 2016 darbe girişiminde . Darbeye karşı, Demokrasi mücadelesi veren, Demokrasi Şehitlerine . Tanrıdan rahmet ve ışıklarının eksik olmamasını dilerim .

Bu haber 4754 defa okunmuştur

:

:

:

: