Plan değil hayal kırıklığı!

Uzunca bir süredir ülke gündemini meşgul eden bölgedeki yatırımları adeta kilitleyen, yatırımcıları pür dikkat “hazır ol” komutunda bırakan İskele-Yeniboğaziçi-Gazimağusa İmar Planı taslağı nihayet önümüzdeki Cuma günü halkın görüşüne sunulacak.

Uzunca bir süredir ülke gündemini meşgul eden bölgedeki yatırımları adeta kilitleyen, yatırımcıları pür dikkat “hazır ol” komutunda bırakan İskele-Yeniboğaziçi-Gazimağusa İmar Planı taslağı nihayet önümüzdeki Cuma günü halkın görüşüne sunulacak.

Kimse bugüne kadar geç kalınmış bir imar planının çıkmasına karşı değil. Ancak özellikle İskele ve Yeniboğaziçi bölgesinin yatırımlara açık geleceği parlak ve yıllar önce “Turizm Vizyonu” ile, yatırımcıları bu yönde heveslendirilmiş ve yatırımcılara bu doğrultuda vaatler verilmiş bir bölgeden bahsediyoruz. Hassas bir bölgeden bahsediyoruz.

Bu bölgenin belediye başkanları, “halka rağmen, halkın istemediği bir planı hayata geçiremezsiniz, bizim de görüşlerimizi alın, bizler halkın seçtiği belediye başkanlarıyız diyerek İçişleri Bakanlığı’na çağrı yapmalarına rağmen görüşlerinin alınmadığını söylüyorlar.

Yollar ve Binalar Yasası diye tabir edilen Fasıl 96, yapılacak inşaatların bir sisteme bağlı olduğunu emreder, yani Fasıl 96 bir sistemdir ve bunun içerisinde yollar, yol çekilişleri, bina yükseklikleri, Tanjant 55 dediğimiz kural, yeşil arazi, parklar ve alt yapı dahil bir çok yapılması gereken şey bu sistemin içerisinde yer almaktadır. İşin en kötüsü de sistemsizliktir ve bu sistemsizliğe bağlı olarak adaletsizliktir.

Aynı bölgede birileri önce davranacak, aldıkları araziyi karagözlükle değerlendirecek, sanki bir imar planı hazırlığının kokusunu almışçasına işi bitirecek. Ama aynı bölgede benzer yatırımlar yapacak, yüksek paralarla aldıkları arazileri değerlendirecek olanlara ise “siz geç kaldınız, biz imar planı yaptık, burayı imara kapattık” diyemezsiniz. Bunda ısrar ederseniz adaletsizliğe, haksızlığa kol kanat gerersiniz ve kaosa sebep olursunuz.

Alelacele bir emirname çıkararak, bölgedeki yatırımların önünü bıçak gibi keserek yapılan ilk yanlıştan sonra yine alelacele “ille de bir imar planı çıkaralım da, nasıl olursa olsun” diyerek bölgedeki yatırımcılardan, belediye başkanlarından, halktan görüş almadan hazırladığınız taslağı yine halkı kandırırcasına “Halka sunacağız” diyerek ikinci bir yanlışı yapıyorsunuz.

Siz zaten taslağı hazırlamışsınız, halka emrivaki yaparak görüşünüze sunuyoruz diyerek adeta halkla alay ediyorsunuz. Bakın Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar ne diyor; Halkın kabul görmediği bir şeyin altına imza atmayacağız.
Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, ” Vizyona göre ilerlemeli, aceleyle hareket edilmemeli diye ikaz ediyor.

İskele Belediye Başkanı hasan Sadıkoğlu ise, “ Düşüncelerimiz ve önerilerimiz maalesef değer bulmadı” diye tepki gösteriyor.

Bunlar bölgenin seçilmiş belediye başkanları, yani halk bunlara onay vermiş vaatlerine inanmış ve seçmiş. Şimdi hükümet gelmiş ben ne istersem o olur diyor ve önlerini kesiyor.

Cuma günü Pandora’nın kutusu açılacak ve içindekiler ortalığa saçılacak, umarız bu plan taslağı sonrasında UBP-HP hükümeti ortalığa saçılmaz, Başbakan Ersin Tatar, konuya müdahil olur ve ekonomik örgütlerin öğütlerine kulak tıkamaz, ortağı HP’nin “ben yaptım olur” emrivakisine alet olmaz.


Bu haber 10376 defa okunmuştur

:

:

:

: