Aklın yolu birdir

Şehir Planlama Dairesi’nin halkın arzına sunacağı İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı taslağı hakkında Ekonomik Örgütler Platformu’na mensup sektörlerden plana dair açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Şehir Planlama Dairesi’nin halkın arzına sunacağı İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı taslağı hakkında Ekonomik Örgütler Platformu’na mensup sektörlerden plana dair açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Çıkarılacak imar planına başından beri müdahil olmaya çalışan Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği ve Başkanı Cafer Gürcafer son açıklamalarında “bu plan yatırımcıya zarar verecek” diyerek paydaşlarını hayli endişelendirmişti. Cafer Gürcafer dün Ada TV’de bir programda yine imar planından bahsetti. Ancak bu son konuşmasında eskiye göre daha iyimser konuşan Gürcafer’in söylemleri, endişeleri biraz olsun giderdi.

Cafer Gürcafer, halkın çıkarlarına hizmet etmeyen bir planı halka empoze edemezsiniz, halk bunu kabul etmez diye konuştu. Gürcafer nihayetinde bu planın bir taslak olduğunu, bu sebepten halkın ve paydaşların görüşlerine arz edileceğini, planın askıda kalacağı 42 gün sonrasında, yatırımcının mağdur edilmeyeceği bir nihai planın ortaya çıkacağını, plan taslağında görülebilecek aksaklıkların da bu süre içerisinde istişareler edilerek halledileceği kanısında olduğunu ifade ederek, umutlu olduğunu söyledi.

Oldukça sancılı bir dönem geçiren bu imar planı, emirnamelerin ortaya çıkmasıyla bölgedeki yatırımcıları ciddi şekilde endişelendirmiş, bölge belediye başkanlarını halkın nezdinde zor duruma sokmuş ve açıkça bir kaos dönemi yaşanmıştı. Bakanlık ortalığı yatıştırmak için 150 örgütten görüş aldık demesine rağmen bu 150 örgütün kimler olduğunu açıklayamamış, bölgenin mağdur edilen en büyük yatırımcıları, “bizim kapımızı dahi çalmadılar” diyerek sitemlerini dile getirmişlerdi.

Bölgedeki yatırımcı, ekonomik örgütler ve belediyelerin önce emirname şaşkınlığını henüz üzerlerinden atamadan, apar topar hazırlanan imar planı taslağının yarattığı endişe bölgede gelecek belirsizliğine yol açmıştı.

Şimdi herkes Cuma günü Salamis Otel’de halkın arzına sunulacak olan İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı taslağını dört gözle bekliyor. Bekliyor da geçtiğimiz Salı günü öğlen saatlerinde devletin TAK ajansına servis edilen, Salamis Otel’de halkın arzına sunulacak olan imar planı taslağı haberi her nedense iki saat sonra geri çekilerek TAK’tan silindi. Biz bunun nedenini anlayamadık! Zaten verdikleri haberde linkten taslağı da indirebilirsiniz demelerine rağmen linkte böyle bir taslak olmadığı da ortaya çıktı.

Demek istediğimiz şudur, İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Şehir Planlama Dairesi’nin imar planı aceleciliği ellerine ayaklarına dolandı anlaşılan. Böylesine bir yanlışlığı nasıl yaptılar? Acaba, aceleyle yaptıkları plan taslağındaki mağduriyetleri mi gördüler diye de sormadan edemiyoruz.

Şehir Planlama Dairesi halka arz edilecek plan taslağını Cuma günü Salamis Otel’de görücüye çıkarmaktan vaz mı geçti? Yaptıkları aceleciliğin farkına mı vardılar!
Bir başka görüş de, mensubu oldukları koalisyon hükümetinin büyük ortağı UBP’nin de plan hakkındaki endişelerini kapalı kapılar ardında ortaya koyarak, plan üzerinde geniş katılımlı çalışmalar yapılarak, planın halka arzının daha ileri bir tarihe mi erteleneceği beklentisi! Bekleyip Cuma günü göreceğiz.

Eğer öyleyse doğru yoldadırlar zira bayram öncesi apar topar plan taslağını halka sunmak yerine daha geniş anlamda istişarelerle, hem çevreyi, doğayı, yeşili koruyacak hem de yatırımcıların emeklerini heba etmeyecek, vatandaşın gelecek korkusunu yenecek, belediyelerin de önünü açacak bir planı tüm kesimlere, geniş kabulle ortaya koymak daha akılcı bir davranıştır diye düşünüyoruz.

Aklın yolu birdir diyerek, sağlıklı bir planın ortaya çıkmasını temenni ediyoruz.


Bu haber 10007 defa okunmuştur

:

:

:

: