Çevre bir ülkenin güzel yüzüdür, aynasıdır

Maalesef yıllardır yaptığımız çevre haberleri ile toplumu bu yönde harekete geçirmeyi başaramadık.

Maalesef yıllardır yaptığımız çevre haberleri ile toplumu bu yönde harekete geçirmeyi başaramadık. Ülkenin hemen hemen her tarafında, dağlardan dere yataklarına, göletlerden deniz kenarlarına kadar çevreye yaptığımız haksızlıkları görebiliyoruz.
Kullanmadığımız her türlü eşyayı, onardığımız evimizin, mekanımızın molozlarını pervasızca doğaya atarak kirletiyoruz. Sadece doğa kirlenmekle kalmıyor, atılan bir cam parçası o doğayı adeta yakarak cehenneme bile çevirebiliyor.

Yıllarca “Dikmen çöplüğünün” yarattığı çevre felaketini görüntülerle işleyerek, gündemde tutarak en sonunda ortadan kaldırılmasını sağladık. Dikmen halkının senelerdir çektiği o pis kokular nihayetinde son buldu ve o bölge rehabilite edildi, edildi ama onun yerine geçen Güngör Çöplüğü amacına uygun çalışıyor mu acaba? Yoksa aynı vahşi depolama orada da devam ediyor mu? Orasını da doldurduk vahşi depolama ile. Hani çöpler burada ayrıştırılarak imha edilecekti?

Geçtiğimiz günlerde, Turizm Bakanımız Ünal Üstel’in de yönlendirmesiyle ülkemizde belki de ilk defa kurulan ve ilk etabının da bugün açılacağı Gürdağ Katı Atık Tesisleri’nin bu konuda büyük bir eksikliği gidereceğini öğrendik.

Star Kıbrıs ekibi ile birlikte Gürdağ Katı Atık Tesisleri’ni dolaştık, katı atıkların nasıl dönüştürülerek tekrar enerji olarak değerlendirileceğini gördük. Gerçekten mükemmel bir proje ve çalışma ortaya çıkmış. Bu projenin hayat bulmasıyla birlikte doğadaki birçok katı madde (plastik, araç lastiği)sıvı yakıta dönüştürülerek fabrikanın fırınlarının enerji ihtiyacını karşılayabilecek. Bu şekilde doğadaki pislikler de ortadan kalkmış olacak.

Ülkemizde de artık güzel şeylerin olduğunu, özellikle çevre konusunda şirketlerimizin duyarlı davranarak, bu yöndeki hassasiyetlerini hayata geçirmelerini sevinçle izliyoruz.

Bu çalışmaların Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın destekleri ile de gerçekleşmesi ayrı bir sevinç kaynağı ama büyük yatırım yaparak projenin hayat bulması konusunda Gürdağ Katı Atık Tesisleri’nin sahibi Mustafa Ersözlü’yü de tebrik etmek istiyoruz. Böyle bir tesisi ülkeye kazandırdığı için, hayırlı olsun ve diğer tüm işletme sahiplerine de örnek olsun diyoruz.
Bu haber 10192 defa okunmuştur

:

:

:

: