En üst düzey bir ağırlama...

Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştiren Başbakan Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından en üst düzeyde ve sıcak bir karşlama gördü.

Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştiren Başbakan Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından en üst düzeyde ve sıcak bir karşlama gördü.
Açıkcası, yanına Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu’nu da alarak bir dizi ziyaret gerçekleştiren Başbakan Tatar adeta düşman çatlattı, hem içte hem de dışta.
Biz Türkiye’ye gidip de, maaşı sorulan başbakanları da gördük. Ama bu sefer gerçekten Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Türkiye tarafından verilen böylesi bir önem, tüm vatandaşları fazlasıyla gururlandırdı.
Demek ki, iyi bir ilerleme var KKTC’de, ayakları üzerinde durmaya çalışan, Anavatanı Türkiye’ye para dilenmeye değil, hem karada hem de denizde ortak paydalar üzerinde çalışan iki devlet görüntüsü var.
Türkiye, KKTC’nin verdiği izinle, KKTC’nin Münhasır Ekonomik Bölgeleri’nde (MEB) hidrocarbon arayışları yapıyor. Yani bu kez patron KKTC Devleti ve onun onayı var. Bu aslında bu ülke vatandaşları için bir gurur meselesi olmalı. KKTC, Rum’un yaptığı gibi dünyanın petrol devlerini kiralayarak veya özel kar anlaşmalarıyla sondaj yapmıyor. Bizzat Anavatanı, KKTC için sondaj faaliyetlerini yürütüyor.
Başbakan Ersin Tatar ve kabine üyesi bakanlarıyla Ankara’ya çıkarma yaparken, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy eş zamanlı olarak Kuzey Kıbrıs’ta temaslara başlıyor. Amaç iki ülke işbirliğiyle KKTC’nin turizm potansiyelini artırmak, ülkeye daha çok turistin gelmesini sağlamak suretiyle ekonomik anlamda rahata kavuşmak.
Malazgirt Zaferi’nin 948. yıl dönümü dolayısıyla 23-26 Ağustos arasında Malazgirt ve Ahlat’ta eş zamanlı olarak gerçekleşecek etkinlikler kapsamında Türkiye Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Bilal Erdoğan da Kuzey kıbrıs’a gelerek bir dizi temaslara başlıyor ve bu kapsamda Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter’i ziyaret ediyor.
Malazgirt zaferi de bu bağlamda çok önemli, tarih 26 Ağustos 1071 ve Alpaslan Doğu Roma İmpareatoru Dyojen’i yenerek, Türklerin anadoluya yerleşmesine olanak sağlıyor. Bundan tam 851 yıl sonra da yine bir Türk komutanı Gazi Mustafa Kemal aynı günde 26 Ağustos 1922’de Doğu Roma imparatorluğu’nun kalıntıları Yunan’a karşı olağanüstü bir mücadele vererek büyük taarruzu 30 Ağustos zaferiyle taçlandırıyor.
Bütün bunları niye söylüyorum!
KKTC artık eski KKTC değil. Her nekadar içeriden çatlak sesler çıksa da, Türkiye ile ilişkileri bozmak için uğraşsalar da, Türkiye ile olan dostluğu bozmak bir yana daha da pekiştiğini görmek oldukça umut verici.
İşte gerçekleşen bu ziyaret, Türkiye’nin, Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne verdiği önem ve değeri bir kez daha ispatladı.
Zaten görüşmeler sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Tatar’ın ortak düzenlediği basın toplantısında Başbakan Ersin Tatar’ın söylediği şu sözler çok şeyi izah ediyor zaten.
Tatar, Kıbrıs Türk halkının beklentisinin hak ve çıkarlarının korunması ve KKTC'nin her açıdan daha da güçlenmesi olduğunu belirterek, 'Birlikte daha da güçlü hale geleceğiz. Kıbrıs Türk halkı Türkiye Cumhuriyeti’nin kararlılığından memnun ve mutludur. Amacımız ülkede refahı yükseltmektir, daha üretken bir yapı geliştirerek milli geliri artırmak için çalışıyoruz. Ankara'dan çok mutlu ayrılıyoruz. Bir kez daha şükran ve memnuniyetlerimizi iletiyorum' diye konuştu.
Anlayana!..

Bu haber 10318 defa okunmuştur

:

:

:

: