“Yeni sayfa değil, yeni defter lazım”

Yaşanılan olağanüstü dönemde her pazartesi bir siyasi parti başkanını konuk alarak, kendisine kamuoyunun merak ettiği soruları soruyoruz.

Yaşanılan olağanüstü dönemde her pazartesi bir siyasi parti başkanını konuk alarak, kendisine kamuoyunun merak ettiği soruları soruyoruz.
Dün akşamki konuğumuz CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman idi. Sayın Başkan, iki saati aşkın bir zaman diliminde tüm sorulara samimi ve gerçekçi bir yaklaşımla cevap verdi.
Erhürman’ın sözleri ülke siyasetinin bundan sonra gideceği yeri de bize gösterdi.
Ne dedi CTP Genel Başkanı?
“Artık yeni bir sayfa değil yeni bir defter lazım. Bu defterin içine de doğruları yazacağız. Kimse artık ‘Türkiye’den parayı en iyi ben alırım’, ya da ‘o parayı alıp da en güzel ben dağıtırım’ diyemeyecek. Ne de kimse ‘Kıbrıs sorunu çözülmeden zaten hiçbir şey yapamayız’ kolaycılığına kaçamayacak. Bu iki politikada artık tutmaz.”
Bu sözlerle ülkede hem sağa, hem de sola net bir eleştiri getiren Erhürman, aslında yeni bir döneme girdiğimizi bize açıkça gösteriyor.
Belli ki o yeni dönem, ekonomik çalkantılar içinde zor bir dönem olacaktır. Bu manada Sayın Erhürman’ın öne sürdüğü bir kriz masası kurulması ve bütün sorunların o kriz masasından yönetilmesi fikri de tartışılmaya açılmalıdır.
İktidar bu meseleye ‘muhalefet önerdi’ diye burun kıvıramaz. Hepimiz aynı gemideyiz. Sayın Erhürman’ın da söylediği gibi muhalefet de ‘bunlar yıpransın, 6 ay sonra ben gelirim’ anlayışında olamaz.
Çünkü eğer böyle giderse 6 ay sonra kim gelirse gelsin, yönetecek bir ekonomik yapı bulamayacak.
Bütçenin yüzde 78’iyle maaşları ödeyen bir devlet yapısı artık sürdürülemez. Bu ayı maaş kesintileriyle çözen hükümetin, üç ay sonra maaş ödemekte bile zorluk çekeceği aşikardır.
Tufan Erhürman’ın da dediği gibi ‘Türkiye’den parayı en iyi ben alırım’ siyaseti de sona erdiğine göre artık ayaklarımızı yere sağlam basmak zorundayız.
Ada TV’de karamsar bir tablo çizen CTP Genel Başkanı, “En kötü senaryoya hazır olmalıyız” dedi. Sözün özü Erhürman’ın deyimiyle eski defterin artık sonuna geldik. Şimdi yeni defter zamanı… Eski defterde yazılanlarla yola devam etmek istersek ne olur.
Cevap belli. Sonumuz felaket olur.
Kıbrıs Türk siyaseti artık sadece doğruların yazıldığı yeni bir defterle halkın önüne çıkmalı. Kurtuluş için başka çare yok. Bizden söylemesi…
Bu haber 10408 defa okunmuştur

:

:

:

: