Bu dağınıklık artık bitmeli

Başbakanlık Covid 19 Koordinasyon Konseyi Başkanı Sibel Siber, bugünden itibaren ülkeye deniz ve hava yoluyla olan tüm girişlerin 15 gün süreyle durdurulması önerisini Başbakan Ersin Tatar’a ilettiklerini bildirdi.

Başbakanlık Covid 19 Koordinasyon Konseyi Başkanı Sibel Siber, bugünden itibaren ülkeye deniz ve hava yoluyla olan tüm girişlerin 15 gün süreyle durdurulması önerisini Başbakan Ersin Tatar’a ilettiklerini bildirdi.
Yani daha birkaç gün önce başlayan Mersin feribot seferleri de bugünden itibaren yasaklanacak. Ülkeye en son, dün gece yarısı İngiltere’den gelen Kıbrıslı Türk öğrenciler girmiş olacak.
Belli ki ülkeye girişlere verilen tepkiler hükümet nezdinden bir karşılık bulmuş. Ancak durum hala kritik. Koronovirüsün bulaştığı insan sayısı sayı dünyaya bakıldığında az da olsa bu öyle bir sinsi virüs ki mücadelede bir an bile zafiyet göstermemek gerekiyor.
Başbakan Ersin Tatar dün Sağlık Bakanlığı’nda yaptığı açıklamada “virüsün yayılması minimum seviyeye inmiştir, son aşamaya geldiğimizi düşünüyorum” dedi.
Umarız öyledir. Ancak ikinci bir salgın ihtimali nedeniyle dünyadan ve Türkiye’den izole durumumuzu bir süre daha devam ettirmek zorundayız. Çünkü virüsle mücadele dünyada ve Türkiye’de bizimle aynı oranda başarı sağlanabilmiş değil.
Sağlık alanında tedbirler almayı sürdürürken ekonomide atmamız gereken acil adımları ise ne yazık ki atamıyoruz.
Kıbrıs Esnaf ve Sanatkarlar Merkez Birliği Genel Başkanı Kemal Altuncuoğlu, Ada TV’de önceki gün çok önemli açıklamalar yaptı.
Türkiye’de esnafa yüzde 4.5 faizle 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli kredi sağladıklarını belirten Altuncuoğlu, kredinin kullanımındaki sıkıntılara dikkat çekti. Merkez Bankası’ndaki risk sorgulamasının bir Kanun Hükmünde Kararname ile bir yıllığına ertelenmesini isteyen Altuncuoğlu’na müjdeli haber dün Ada TV’ye bağlanan Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu’ndan geldi.
Verilecek olan kredilerin herkese ulaşmasını hedeflediklerini söyleyen Amcaoğlu, bu kredilere herkesin ulaşması ve sicil affına takılmaması için yeni düzenlemeler yapacaklarını açıkladı. Bunun için Merkez Bankası yetkilileri ile toplantılar yaptıklarını belirten Amcaoğlu, sorunu çözmeye çalıştıklarını müjdeledi.
Elbette çok önemli bir açıklamaydı. Ancak çok daha öncesinde bu sorunun çözülmüş olması gerekmez miydi?
Hükümet pek çok alanda kısa zamanda önemli adımlar atmak zorunda. Bu adımların bir bölümü atılsa da hemen hemen her alanda bir koordinasyonsuzluk, bir dağınıklık göze çarpıyor. Tıpkı bir başlayıp bir sona erdirilen feribot seferleri gibi…
Artık bu dağınıklık sona ermeli. Hükümet çok geniş katılımlı bir yönetim ile kesin ve net adımlar atmalı. Bir karar alındığında ise onun tüm boşlukları doldurulmalıdır.
Aksi halde güven vermeyen yönetim, ülkede sürekli bir panik havası oluşmasına yol açar. Onun da yarardan çok bu ülkeye zararı olur. Bizden söylemesi…


Bu haber 10504 defa okunmuştur

:

:

:

: