O empatiyi siz de öğrenecek misiniz?

İngiltere’de eğitim gören Kıbrıslı Türk öğrenciler uzunca bir tartışmanın ardından dün sağ salim adaya geldi. Güzelyurt’ta kendileri için hazırlanan yurda yerleştirildiler.

İngiltere’de eğitim gören Kıbrıslı Türk öğrenciler uzunca bir tartışmanın ardından dün sağ salim adaya geldi. Güzelyurt’ta kendileri için hazırlanan yurda yerleştirildiler.
Öğrenciler gelmeden hemen önce açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, ne dedi? “Gittim inceledim. Ailelerin içi rahat olsun, odalar temiz. Hijyen kurallarına uygun vaziyette hazır.”
Bir başka ifadeyle bu çocukların ülkeye dönmelerinde önemli rol oynayan Özersay, verdiği taahhütle sorumluluğu da üstlenmiş oldu.
Ancak odalarına yerleşen öğrencilerden bir bölümü öyle manzaralarla karşılaştı ki, tek kelimeyle utandık.
Burada sözünü ettiğimiz mesele lüks ya da konfor değildir. Temizlikten söz ediyoruz. Koronovirüs salgını nedeniyle herkesin diken üstünde olduğu böyle bir ortamda bu affedilir bir hata değildir.
İki hafta önce gelen öğrenci kafilesinden özür dileyip Başbakan Ersin Tatar’ı hedefe oturtan Sayın Özersay, dünkü yaşanan hatanın ardından ise farklı bir yol izledi.
Yapılan eleştiriler karşısında öğrencileri saygılı olmaya davet eden Özersay, “Bugüne kadar empati yapmayı öğrenemediysek, bundan sonra öğreneceğiz” dedi.
Orada kalan öğrencilerin alelacele yurtlarından çıkarılarak Türkiye’ye gönderildiğini ifade eden Özersay, görüntüleri paylaşmayı doğru bulmadı.
24 saatte iki farklı açıklama, iki farklı tutum…. İki hafta önce şikayet eden öğrencilerden özür, dün şikayet eden öğrencilere ise fırça…
Kısaca tutarsızlık diz boyu… Empati ise sıfır..
Neden empati sıfır?
Çünkü eğer Sayın Özersay, empati yapabilseydi virüsten korkup çocuklarını buraya getiren ailelere bu tepkiyi göstermezdi… 24 saat önce “inceledim çok temiz” dediği yurtlarda temizlikten şikayet eden öğrencileri kamuoyunun önüne atmazdı.
Sayın Özersay’ın bu sözleri sosyal medyadaki taraftarlarını da harekete geçirdi. Neymiş efendim? Bunlar 5 yaşında çocuk muymuş? Niye ellerine bir bez alıp odalarını temizlememişler?
Allah aşkına saatler süren yolculuğun ardından gece yarısı ülkeye gelip odalarına yerleşen öğrencilerden ellerine bez alıp oda temizliğine girişmelerini mi istiyorsunuz? Biraz insaf…
Bu çocukların gelecekleri iki haftadır belli değil miydi? Son ana kadar ne beklend? Sayın yetkililerin, bu çocukların yerleşecekleri yeri belirleyip bir zahmet temizliğini de yaptırmaları çok mu zordu?
Olacak iş değil.
Sizin de söylediğini gibi Sayın Özersay… Biraz empati yapmak lazım… Bugüne kadar empati yapmayı öğrenemediysek, bundan sonra öğrenmeliyiz…
Eğer o empatiyi öğrenebilirsek, size güvenip çocuklarının temiz, hijyenik bir ortamda karantina altında tutulmasını bekleyen ailelerin yaşadığı hayal kırıklığını da anlayabiliriz belki. Ne dersiniz Sayın Özersay?

Bu haber 10608 defa okunmuştur

:

:

:

: