Çok farklı bir hayat başladı

Korona virüs salgınına karşı alınan önlemler çerçevesinde 52 gün aradan sonra işyerini açan esnaf dükkanına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı ancak alınan bazı önlemlerde eksiklik olduğu da gözden kaçmadı.

Korona virüs salgınına karşı alınan önlemler çerçevesinde 52 gün aradan sonra işyerini açan esnaf dükkanına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı ancak alınan bazı önlemlerde eksiklik olduğu da gözden kaçmadı.
Birçok esnaf el sabunları ve maske ile dükkanının girişinde gelenleri karşılarken, bazı vatandaşların kurallara riayet etmediği gözlendi.
Bazı işyerlerinde içeriye girenlerin isimleri tek tek not edilirken, bazılarının buna uymadığı belirlendi.
Bu arada ilk uygulamalarında denetimlerin kim tarafından ve nasıl yapılacağı da merak konusu oldu.
İşin bir başta boyutu da şu an açılmayan okullar meselesi…
Şu anda çocukları olan ebeveynlerin birinci sorusu okulların ne zaman açılacağı?
Bu konuda yapacağı açıklama merakla beklenen Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu dün Sağlık Bakanı Ali Pilli ile aynı doğrultuda cevap verdi. Çavuşoğlu, Pilli gibi kesin konuşmasa da “Okulların açılması için acele etmiyoruz” dedi.
Her ne kadar Sağlık Bakanı ile Başbakan arasındaki okulların açılışıyla ilgili polemik doğru olmasa da şurası bir gerçek.
Bu ortamda kimse gönül rahatlığıyla çocuğunu okula gönderemez.
Böyle bir ortamda korona virüs aşısı geliştirilene kadar dünyada hiçbir toplumun içinin rahat etmeyeceği gerçeği de bir hakikat olarak karşımızda duruyor.
Dün İngiltere'de Covid-19 tedavisi için geliştirilen yeni bir ilacın daha deneme safhasına geçildiği haberleri ajanslara düştü.
ABD Başkanı Trump da yılsonuna kadar aşının bulunmasının kuvvetle muhtemel olduğunu söylüyor.
Ancak şu an yaşadığımız somut durum, tehlikenin henüz geçmediği yönündedir.
Yeni hayat nasıl olacak? Bu konuda dün Ada TV’ye bağlanan turizmci Tolga Atalay çarpıcı tespitlerde bulundu.
Türkiye’de birçok otelin ilk etapta yüzde 30 kapasite ile açılışa hazırlandığını belirten Atalay, KKTC’de de lokomotif denen turizm sektörünün gideceği istikamet için önemi mesajlar verdi.


Atalay, otellerin bir takım önlemlerle haziran ayında açılışa hazırlansa da bu şekilde uzun vadede ayakta kalmalarının zor olduğunu ifade etti.
Özellikle İstanbul’da birçok alışveriş merkezinde konsept danışmanlığı yapan Tolga Atalay, yeni dönemde AVM’lerin sosyalleşme alanları olmaktan uzak olacağına işaret etti.
Aslında sadece İstanbul’da değil, dünyanın birçok merkezinde hınca hınç dolu olan AVM’ler ve restoranların ‘sosyal mesafe’ ile nasıl baş edeceği önemli bir sorudur.
Sadece sosyal mesafeye uygun masa düzeniyle bile karlılığın yarı yarıya azalacağını düşünürsek, yeni dönemde çok farklı bir hayatla karşı karşıya kalacağımızı öngörebiliriz.Bu haber 10459 defa okunmuştur

:

:

:

: