Safa’dan ekonomide kurtuluşun yol haritası

Korona virüs salgını dünyayı öyle bir sarstı ki, insanlık sağlık alanındaki ilk şoku atlatsa bile ekonomideki etkilerinin uzun yıllar süreceği mutlak bir gerçek olarak önümüzde duruyor.

Korona virüs salgını dünyayı öyle bir sarstı ki, insanlık sağlık alanındaki ilk şoku atlatsa bile ekonomideki etkilerinin uzun yıllar süreceği mutlak bir gerçek olarak önümüzde duruyor.

Bugün tam bir hafta oldu, bir çok işyeri açıldı. Ancak henüz siftah yapmayan esnafın bile varlığı, gelecek krizin en büyük habercisidir.
Hükümetin sağlık alanında gösterdiği başarıyı ekonomide de göstermesi için acil harekete geçmesi gerekiyor. Ancak bu yönde henüz gerçek anlamda bir kıpırdanma da görünmüyor.
Safa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özmen Safa, krize giren ülke ekonomisinin düzlüğe çıkması için hükümeti dokuz maddelik prensiplerle harekete geçmeye çağırdı.
İşte ekonomide kurtuluşun reçetesi olarak özetleyebileceğimiz formülle Ali Özmen Safa’nın dokuz maddelik önerileri:
“1-Bizi yönetenlerin hakikatle yüzleşmesi şarttır. Dünya ve Kıbrıs’la birlikte halk da, devlet de fakirleşti. Hükümet bütçede önemli kısıntıları yapmak için bir an önce gözden geçirmelidir.
2-Hükümet bütçe açığını Türkiye’den kaynakla kapatamaz. Artık bu gerçeğin farkına varmalı ve ona göre hareket edilmelidir.
3-Hükümet ekonomik krizle uğraşırken halkı bölmemelidir. Özel sektörle kamu çalışanları arasında ayrımcılık yapılmamalıdır. Aksi halde halkı gerilir, birbirine düşer. Şu an en çok ihtiyacımızın olduğu anda birlik ve beraberliğimize zarar vermeyin.
4-Lokomotif denen turizm, inşaat ve eğitim sektörlerinin kısa vadede toparlanıp bütçeye destek vereceğini sanmayın. Bu sektörlere ilk hükümet destek vermelidir. Ondan sonra destek beklemelidir. Şunu unutmayın. Ekmeden biçemezsiniz.
5-Bürokrasideki hantal yapı, yatırımcıya destek değil köstek oluyor. Yatırımcıya yönelik engellerin kalkması için bürokrasi bir an önce azaltılmalı.
6-Fedakarlık sırası şimdi siyasilerdedir. Popüler olmak yerine dürüst davranıp hakikatleri halka anlatmalılar. Alınması gereken radikaller kararlar için Anayasayı değiştirmek dahil tüm seçenekler ortaya konmalıdır. Artık koltuk peşinde koşma zamanı değil, hizmet zamanıdır.
7-Ekonomik krizi aşmaya çalışırken halkın daha da borca girmesi teşvik edilmemelidir. Onun yerine devlet borçlanmalıdır. Çözüm halkı borçlandırılması değil, devletin borçlandırılmasıdır.
8-Özel sektörün kısa ve uzun vadeli isteklerine kulak verilmeli. İhtiyacı olan belirli kişilere üç ay boyunca 1500 TL ödenek sürmeli, yine üç ay elektrik ve su faturası iptal edilmelidir. Orta vadede işverenin sağlık ve sigorta primlerine devlet katkı sağlamalı. İstihdam için devlet özel sektörü teşvik etmelidir.
9-Devletin artık dünyada olduğu gibi burada da bir kriz olduğunu kabullenmesi lazım. Sıcak parayı borçlanarak piyasaya akıtmalı. Bu şekilde ihtiyacı olanlara da bir nefes alma fırsatı sunulmalı. Devletin şu an gelirleri yüzde 50 düşmüştür. Bu gelir kısa vadede geri de dönemez. Hükümet tüm adımlarını bu gerçek ışığında atmalıdır.”
Ticari hayatta yarım asra yaklaşan tecrübesiyle birçok krizi başarıyla atlatmış Ali Özmen Safa, hepimizin aynı gemide olduğu bilinciyle bu uyarıları yapıyor. Bakalım hükümet ne yapacak? İzleyip göreceğiz…

Bu haber 10734 defa okunmuştur

:

:

:

: