Hükümet rüyadan uyanmalı

Star Kıbrıs’ın dünkü manşeti gerek iş dünyasında, gerek akademi dünyasında büyük yankı buldu. Ada TV’nin canlı yayınına bağlanan İŞAD Başkanı Enver Mamülcü, “Sayın Safa’nın 9 maddelik önerisini can kulağıyla dinledim, bu konulardaki görüşleri ve tavsiyeleri ülkemiz için çok önemlidir” dedi.

Star Kıbrıs’ın dünkü manşeti gerek iş dünyasında, gerek akademi dünyasında büyük yankı buldu. Ada TV’nin canlı yayınına bağlanan İŞAD Başkanı Enver Mamülcü, “Sayın Safa’nın 9 maddelik önerisini can kulağıyla dinledim, bu konulardaki görüşleri ve tavsiyeleri ülkemiz için çok önemlidir” dedi.
Kıbrıs Türk İşadamları Derneği olarak kısa, orta ve uzun vadeli önerilerin geçen hafta Başbakan Tatar’a sunduklarını belirten İŞAD Başkanı, “Türkiye’den gelecek olan paranın kamu sektörüne aktarılması bize hiçbir yarar sağlamaz” diyerek önemli bir uyarıda da bulundu.
Yıl sonuna kadar gemiyi su üstünde tutmanın önemli olduğunu ifade eden Mamülcü, “Safa’nın dediği gibi lokomotif olan sektörlerden şu an bir şey beklemek mümkün değildir. Yani turizm, yükseköğretim ve inşaat gibi alanlarda şu anda piyasamıza düşecek olan paranın tez zamanda bize çare olması beklenemez. Bizim acilen piyasamıza yönelik teşvikleri harekete geçirmemiz lazımdır. Türkiye ile beraber hareket edersek ihraç edebileceğimiz birçok ürün elde edebiliriz. Böylece piyasaya kaynak olan parayı elde edebiliriz” diye konuştu.
“Sayın Safa’nın belirttiği gibi bürokrasi fevkalade yüksek seviyede yer alan birçok iş insanımızı sıkıntıya sokmaktadır. Elektronik devlete çok hızlı bir şekilde geçilmelidir. Ardından ise kamu reformunun tam fırsatıdır. Hızlıca o da ele alınmalıdır” diyen Enver Mamülcü, sanal bet lisanslarından da dijital anlamda önemli bir gelir elde edilebileceğini sözlerine ekledi.
Ekonomist Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı da Star Kıbrıs’ın manşetindeki Ali Özmen Safa’nın önerilerini değerlendirirken, artık durumun idare edilemeyecek bir noktaya geldiğine dikkat çekti.
Ülkede şu an günü kurtaracak durumda dahi olmadığımızı, yapısal reformların bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Şafaklı şunları söyledi:
“Şu anda hükümet Türkiye’den para nasıl olsa gelecek ve durumu idame ettireceğiz diyor. Kriz ortamında, kaç kişiye yardım edeceğimizde bile kriz yaşadık. Böyle bir ortamda Türkiye’den gelecek kaynak bize iyilik değil kötülük yapar. Yapısal reformları bir an önce hayata geçirmeliyiz.”
Eski Maliye Bakanı Birikim Özgür ise Ada TV’ye yaptığı açıklamada hükümetin artık kaçak güreşmekten vazgeçmesi gerektiğini söylerken, artık kamunun değil özel sektörün desteklenmesi gerektiğini söyledi, “Bir an önce üretken ekonomiye geçmeliyiz” dedi.
Ancak ne yazık ki, iş dünyası ve akademide büyük destek gören Ali Özmen Safa’nın 9 maddelik krizden çıkış reçetesine hükümetin yönetenlerden herhangi bir açıklama gelmedi.
Belli ki şu an hükümet hala Türkiye’den para geleceği hayaliyle uzun bir uykuda zamanı geçirmeyi tercih ediyor. Hükümetin uyanması için yapılan çağrılar ise bir kulaktan giriyor, diğer kulaktan çıkıyor.
Ülkeyi yönetenlerin bu tutumu ekonomideki genel gidişat için daha da büyük kaygılara yol açıyor. Rüyadan uyanmayan hükümetin yol açtığı tahribatın faturası, sadece şu anki nesli değil, gelecek nesli de tehdit ediyor. Bizden söylemesi…


Bu haber 10783 defa okunmuştur

:

:

:

: