Bir dahaki yangında görüşmek üzere…

Tarih: 16 Şubat 2015

Tarih: 16 Şubat 2015
İtfaiye Müdürü Kaner Köksal: “Ekmek su gibi yangın helikopterine ihtiyacımız olduğunu da söyleyebilirim. Onun için ne yapıp edip, bizi yönetenlerin yangın helikopterine önem vermesi gerekir. Bir yangın helikopterine sahip olmamız çok mu büyük bir güçtür. Bana göre devlet bir değil, birkaç tane yangın helikopteri alabilecek kadar zengindir. Yıllarca her büyük orman yangınından sonra o günün iktidarı araç ve gereç yönünden destek olacağız, güçlendireceğiz gibi cümleler kullanır. Ama her yangından sonra ne yazık ki bunlar unutulur.”
Tarih 23 Haziran 2016
Dönemin Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu: “KKTC’de çıkabilecek yangınlara karşı gerekli önlemleri aldık. Yangın riski yüksek. Türkiye’den 3 noktadan KKTC’de çıkabilecek yangınlara hemen müdahale edebilecek 2 helikopter ve 1 uçak hazır tutuluyor. Ancak bir helikopter veya uçağın KKTC’de de durması için çalışma yapılıyor. Önümüzdeki günlerde bir helikopter veya uçak KKTC’de konuşlandırılacak.”
Tarih: 31 Aralık 2017
Geçen yılı değerlendirmek gerekirse KKTC’de 2017 yazı da sıcak geçti ve birçok yangın çıktı, yine yangın söndürme çalışmalarındaki eksiklikler tartışıldı; havadan müdahale için helikopter olmaması eleştirildi. (BRT)
Tarih 10 Mayıs 2020
Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam: “Her sene arazi yangınlarını görüyoruz ve üzülüyoruz. Ülkemizde 800 bin dönüm arazide tarım yapılmaktadır. Tarımda yangın tedbiri için yangın söndürücü bulundurulması yasal zorunluluktur. Denetimler yapılmalı.”
Tarih 13 Mayıs 2020
Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Ulubay: “Kamera ve erken uyarı sistemi gerekir. Yol kenarında ot olmaması gerekir. Küçük bir cam parçasından da yangın çıkabilir. Dağlarda ormanların yangınına gerekli yollar açılması gerekir. Yangın uçakları ve helikopterler gerekir. Şehirlerden başlayarak kırsala doğru tüm arazilerin temizlenmesi şart.”
Tarih 17 Mayıs 2020
Tepebaşı-Kalkanlı arası ve Koruçam bölgesinde üç farklı noktada başlayan yangın yaktı kavurdu. Alevler ODTÜ kampüsünde güçlükle durduruldu. Özersay, yangına Türkiye’den üç, Rum tarafından iki hava aracının müdahale ettiğini açıkladı. Polis su tankeri olanların yangın söndürme çalışmalarına yardımcı olmasını istedi.
Ve bugün…
Tarih 18 Mayıs 2020…
Eminin yangının yol açtığı tahribat yıllardır alınamayan önlemlerle ilgili uzun söylevler dinleyeceğiz haber bültenlerinde…
Yıllardır bilmediğimiz ve ilk kez karşılaştığımız bir sorun gibi şaşırıp kalacağız yine olan bitene…
Sonra unutup gideceğiz yine…
Ne zamana kadar mı? Bir yangın daha bizi yakıp kavurana kadar… Ateş yine içimize düşüne kadar…
Bizi yöneten saygıdeğer devlet büyüklerine sormak lazım…
Bu kısırdöngünün içinde yine savrulup gidecek miyiz, daha yıllarca?
Ne dersiniz? Yapacak hiç mi bir şey yok sizce?
Bir dahaki yangında görüşmek üzere…


Bu haber 10552 defa okunmuştur

:

:

:

: