Deveye sormuşlar neden neden eğri!..

Ülkenin adeta ciğeri yandı. Tarım Bakanı Dursun Oğuz, hafta sonu yaşanan yangınla ilgili “1995’ten sonraki en büyük yangını yaşadık” dedi.

Ülkenin adeta ciğeri yandı. Tarım Bakanı Dursun Oğuz, hafta sonu yaşanan yangınla ilgili “1995’ten sonraki en büyük yangını yaşadık” dedi.

Oğuz, helikopterin bu ülke için elzem olduğunu söylerken, “Bundan sonraki talebimiz, bu helikopterin KKTC’de konuşlandırılması olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Aslından 1995’ten bu yana her yıl söylenen bu sözün tutulup tutulamayacağına ilişkin ciddi kaygılarımız var. Neden derseniz, ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Ne yazık ki bizim karnemiz bu anlamda pek de iyi değil.

İş insanı Ali Özmen Safa, dün Ada TV’de felaketi değerlendirirken, “Bu yangından ders almak gerekir. Geçmişte de çok konuşuldu. Hiçbir önlem alınmadı. En iyi tedavi tedbirdir. Ancak ne yazık ki biz o tedbiri alamadık” dedi.

Yangın yerinde ülkeyi yönetenlerin verdiği görüntüyü de eleştiren Safa, “Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan ve Başbakan yardımcısı ordaydı. Peki orada ne yapıyorlardı? Orda mı olmalıydılar? Ellerinde bir çalı eksikti. Orda onları görmekle biz memnun mu olacaktık? Asla memnun olmadık. Bir kriz masası olmalı, onlar o masadan durumu kontrol etmeliydi” diye konuştu.

Liderlerin yangın yerinde olmasını “Siyaset için mi ordalar. Dost acı söyler. Kimse kendisini kandırmasın. Ellerinden telefon yangını yerinden mi idare edeceklerdi?” diye eleştiren Safa’nın söyledikleri ekonomideki genel gidişat için de geçerlidir.
Ali Özmen Safa, son günlerde dillerden düşmeyen “Ekonomide güven” sözüne de atıfta bulunarak, “Güven önemlidir ama lafla peynir ekmek gemisi yürümüyor. Hükümetin bu güven ortamını yaratmakla sorumludur” diye konuştu.

İnşaat sektörünün krizden çıkması için belirsizliğin ortadan kalkması gerektiğini söyleyen iş insanı Ali Özmen Safa, “Emirname mi, fasıl 96 mı yürürlükte” sorusuna karşı da, çarpıcı bir iddiada bulundu.

Bilinenin aksine şu an Emirname’nin yürürlükte olmadığını iddia eden Safa, “Şu an yürürlükte olan Fasıl 96’dır. Eğer bunun yanlış olduğunu düşünüyorlarsa İçişleri Bakanı’nın çıkıp altını doldurarak beyanat vermesi gerekir” dedi. Fasıl 96’nın yürürlükte olduğuna inanmayanlara da adres olarak Başsavcıyı gösterdi.
Yangından başlayıp lokomotif sektör inşaattaki sorunlara kadar birçok değerlendirmede bulunan Ali Özmen Safa’nın söylediklerini dinlerken, sormadan edemedik.

Deveye sormuşlar, boynun neden eğri diye… Nerem doğru ki diye cevap vermiş. Bu kriz ortamı da baştan başa tüm sistemin yeniden yapılandırılması için bir fırsat olmuştur. Umarız bizi yöneten siyasiler Safa’nın dediği gibi bu fırsatı kullanır.

Bu haber 10570 defa okunmuştur

:

:

:

: