Bozuk düzenin bekçisi olmayın

Gerek Ada TV’de yaptığımız programlarda, gerekse Star Kıbrıs’ta haftalardır lokomotif sektör denen turizm, eğitim ve inşaatta yapılması gerekenleri anlattık.

Gerek Ada TV’de yaptığımız programlarda, gerekse Star Kıbrıs’ta haftalardır lokomotif sektör denen turizm, eğitim ve inşaatta yapılması gerekenleri anlattık.
İş insanı Ali Özmen Safa’nın inşaat sektöründe satışların canlandırılması için sıraladığı önlemler arasında yer alan tapu harçlarında indirim kararını, hükümetin yeminli muhalifi olmadığımız için elbette alkışlıyoruz.
İyiye iyi, kötüye kötü.
İçişleri Bakanlığı’nın KKTC vatandaşları için; ilk defa 140 metre kareye kadar daire veya konut alımlarında tapu harcı yüzde 1’e çekmesi önemli bir karar.
Ancak yeter mi? Elbette yetmez.
Özellikle yabancıya yapılan satışlarda da bir takım kolaylıkların sağlanması gerekiyor. Biz ev sattığımız yabancıya ‘burada evin var ama şu kadar zaman kalabilirsin’ diye bir kısıtlama koyarsak, bindiğimiz dalı keseriz.
Artık uyanma zamanı geldi.
Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası Başkanı ve aynı zamanda Emlakçılar Birliği Başkanı olan Hasan Sungur dün yaptığı açıklamada, hükümete “Makyaj yapmayın, kesin çözümler üretin” diye seslendi.
Kredi faizi ve banka ödemelerinin bir yıl ötelenmesi…
Bir yılın sonunda ekonomi düze çıkmazsa tedbir olarak 60 aya kadar taksitlendirme yapabilecek düzenlenme hazırlanması…
30 Haziran’a çekler takasa yığılacağı için bu çeklerin ödenmesinde sıkıntı çeken firmalara çalıştıkları bankaların kredibilite durumuna göre kolaylıklar göstermesi…
Tüm bunlar Sungur’un ekonomide çarkın dönmesi için sunduğu öneriler.
Peki diğer lokomotif sektörlerde durum ne?
Yükseköğretimde artık bugünkü yapıda bırakın yeni üniversite açılmasını, eski üniversitelerin bile ayakta kalmasının güç olduğu bir dönem yaşayacağız.
Birkaç ay öncesine kadar “100 bin öğrenciyi aştık” diye övündüğümüz adada, yeni eğitim yılında belki de bu öğrencilerin yarısına bile ‘şükür’ diyecek bir konuma geleceğiz.
Daha önce birçok iş kolunda pek çok krizde şirketlerini güvenli limana ulaştırmayı başarmış tecrübeli işadamı Ali Özmen Safa’nın bir önerisi var.
Safa, bazı üniversitelerin birleşerek ayakta kalabileceğini söylüyor.
Sanıyorum önümüzdeki dönemde bu tür üniversite birleşmelerine şahit olacağız.
Ve son olarak turizm…
Hükümetin elbette altın yumurtlayan tavuğa iyi bakması gerekiyor.
Önümüzdeki dönemde 49 yıllığına kiralanan beş yıldızlı otel arazilerinin kira süresinin, değeri karşılığında 99 yıla çıkarılması gibi adımlar, önemli olacaktır.
Şu anda yasadışı bir şekilde faaliyet gösterdiği herkes tarafından bilinen sanal betin, yasal hale getirilerek vergilendirilmesi de hükümetin gözü önünde olan, ancak her ne hikmetse görmek istemediği önemli gelir kalemleri arasında yer alabilir.
Tüm bu gelir kalemleri, yapısal reformları başlatmak için bize yeterli cephane sağlayabilir. Aksi halde Türkiye’den gelen parayla sadece memur maaşlarını ödeyip, hep şikayet ettiğimiz eski düzenin bekçiliğini yapmaya devam ederiz. Bizden söylemesi…
Bu haber 10310 defa okunmuştur

:

:

:

: