3 yıldır neredeydin Akıncı?

Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile dün yaptığı video konferansta sözüm ona Kıbrıs sorunu ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler değerlendirilmiş.

Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile dün yaptığı video konferansta sözüm ona Kıbrıs sorunu ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler değerlendirilmiş.

Bu açıklamaya bakıldığında hangi gelişmeler değerlendirildi merak ediyoruz doğrusu.
Zira Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin görüşünü dahi mektupla sorma noktasında olan bir cumhurbaşkanı BM Genel Sekreteri ile bu görüşmeyi nasıl yürütebilir?
Orası da ayrı bir tartışma noktası
BM’nin attığı can simidine sarılıp seçim öncesi gol atma telaşına düşen Akıncı’nın tutumunu Başbakan Tatar dün Ada TV’de değerlendirdi.
Tatar, “Bu görüşme seçim olacağı için düzenlenmiştir. Çünkü Crans Montana’dan beri 3 yıl geçti. Seçime ramak kala böyle bir görüşmenin ne anlama geldiğini herkes anlamaktadır” dedi.
Tartışma konusu olan Ankara ziyaretiyle ilgili konuşan Tatar, “Ankara ziyaretleri genelde aniden oluyor. Böyle önemli toplantılara icap ediyoruz. Gitmemem söz konusu değildi. TV programına katılmamam hakkında çok şey söylendi. ‘Korktu, kaçtı’ dendi. Yapılmak istenen beni yıpratmak. O programın tarafsızlığından söz edilemez” dedi.
Hükümette oldukları sürede yapılan icraatların herkes tarafından görüldüğünü söyleyen Tatar, “Kıbrıs, Kıbrıs olalı böyle icraat görmedi. Son 10 günde 45 milyon lira turizm için aktardık. Çifçi ve hayvancıya krediler yüzde 9 faizle 60 milyon liralık kaynak yaratıldı. Son 6 ayda toplamda özel teşebbüse ayakta durabilmesi için 1 milyar liradan fazla kaynak aktarılmıştır. Bunlar az buz işler değildir. Pandemiye rağmen başardık. Pandemi bir yıkımdır. Buna rağmen aldığımız destek ve katkılarla ayakta durabildik. Bazıları bu başarıyı hazmedemiyor” diye konuştu.
5 yıl Maliye Bakanlığı, 1.5 yıl başbakanlık deneyimi olduğunu aktaran Tatar, Cumhurbaşkanı seçilirse, görüşleri ve telkinleri olacağını kaydetti.
UBP – HP hükümetinin hiçbir yanlışı olmadığını ifade eden Tatar, “Doğu Akdeniz’de doğru mesajlarla Türkiye’nin yanında olduk. Maraş politikasını ben gündeme getirdim. Maraş konusunda Özersay’ın açıklamaları oldu ancak 4’lü koalisyon döneminde konuşamadı bile. Dolayısıyla hakkımı versin” dedi.
UBP tabanına yönelik yapılan yorumlarla ilgili konuşan Tatar, “Partimin oyları benimdir. Kırgınlıklar olabilir. Son gün sandığa gittiklerinde bana oy verecekler. Farklı yerlerden gelecek oylarım da var. Kendi meziyetlerim var. Bu da beni 2.tura götürecek” diye konuştu.
Okulların açılmasına sendikalar tarafından getirilen eleştirileri değerlendiren Tatar, “Okullar açılıyor çünkü vakalar azaldı. Karantinaları sürdürüyoruz” dedi.
Karantina maaliyetinin 40 milyon lira olduğunu söyleyen Tatar, üniversitelerde “bir zaafiyet var” eleştirisinde bulundu. Tatar, üniversitelerden yurtlarını açıp, öğrencileri 1 hafta karantinada barındırmasını rica etti.

“Erken seçim olabilir mi?” sorusunu da yanıtlayan Tatar, “Seçimin sonucuna bağlı olarak bir takım şeyler şekillenecek. Erken seçime de gidebiliriz. Ocak ayında erken seçim olabilir. Somut bir şey söyleyemem. Kudret Bey 2. tura kalırsa destek veririm dedim. Benim hükümet ortağım. Ben söylüyorum. Onları da göreceğiz bakalım” dedi.
Bu haber 12169 defa okunmuştur

:

:

:

: