Uyardık ama dinlemedin Kudret Hoca!

KKTC seçim tarihinde bugüne kadar görülmemiş düzeyde düşük bir katılımla da olsa halk ilk tur için kararını verdi.

KKTC seçim tarihinde bugüne kadar görülmemiş düzeyde düşük bir katılımla da olsa halk ilk tur için kararını verdi.
Başbakan Ersin Tatar ve Cumhurbaşkanı Akıncı ikinci tura kalmayı başardı. İki isim de kendi cephelerinden bakıldığında ilk turun kazananıdır.
Ancak bir de ilk turda havlu atanlar vardır. Onlar sadece havlu atmakla kalmamış, bundan sonraki siyasi hayatlarını da kelimenin tam anlamıyla bitirmişlerdir.
Bu isimlerden ilki Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’dır.
Özersay, yüzde 5’lik oy oranıyla kendisini de Halkın Partisi’ni de bitirmiştir. Aldığı ağır yenilgiyi değerlendiren Özersay, hala siyasi hayatını gözden geçirmekten söz ediyor.
Gözden geçirme dönemi bitmiştir Sayın Özersay. Derhal istifa etmelisiniz. Bağımsız aday olmak için istifa ettiğiniz HP’nin genel başkanlığa yeniden dönmek için plan yapıyorsanız şunu da unutmayın.
Orada artık sizi bekleyen bir koltuk yoktur.
Peki Özersay bu noktaya nasıl gelmiştir? Büyük iddialarla ortaya çıktığı siyaset sahnesinden nasıl silinmiştir?
Bunu anlayabilmek için Özersay’ın dörtlü koalisyon döneminden bu yana tutarsız siyasetine göz atmak yeterli olacaktır.
Kahve bile içmem diyerek hükümet kurmayı reddettiği UBP’yi dışlayarak dörtlü koalisyonun mimarı olan Özersay, cumhurbaşkanı olma hayaliyle bir çırpıda hükümeti bozdu.
Hükümeti bozarken ortaya koyduğu gerekçelere de kimseyi ikna edemedi.
Hemen ardından kurulan UBP-HP hükümetinde ise akla, mantığa, vicdanlara sığmayan birçok icraata imza attı.
Rant planı olarak anılan imar planında İçişleri Bakanı Baybars’ın yaptığı adaletsizlikte kol kanat geren Özersay, halktan yükselen feryatları da duymazdan geldi.
Haklının değil, güçlünün yanında olmaya çalıştı. Bu konuda kendisini uyaran Star Kıbrıs’ın bağlı olduğu Safa Grup’a karşı oturduğu koltuğun gücünü kullanarak her türlü haksızlığı yaptı.
Siyasette de hep tutarsız davrandı Özersay. Mimarı olduğunu söylediği Maraş açılımına bile karşı çıkarak, anavatan Türkiye’yi dahi karşısına almayı başardı.
Seçimin bir diğer kaybedeni de Serdar Denktaş’tır. Aldığı oy oranı, sol siyasetten aferin alarak siyaset yapılamayacağını kendisine göstermiştir.
UBP için sadece bir bölen olan Serdar Denktaş, bu hatasını ancak ikinci turdaki tavrı ile affettirebilir. Aksi halde Kıbrıs mücadelesine hayatını adayan babasının aziz hatırası da lekelenir. Bizden söylemesi…
Bu haber 10789 defa okunmuştur

:

:

:

: