Seçmeni sandığa götüren kazanır

Başbakan Ersin Tatar ve Cumhurbaşkanı Akıncı, önümüzdeki 5 yıl boyunca devleti yönetmek için Pazar günü bir kez daha karşı karşıya gelecek.

Başbakan Ersin Tatar ve Cumhurbaşkanı Akıncı, önümüzdeki 5 yıl boyunca devleti yönetmek için Pazar günü bir kez daha karşı karşıya gelecek.
Yüzde 58 gibi düşük bir seçime katılım oranı, bugüne kadar KKTC siyasi tarihinde hiç görülmedi. 198 bin kayıtlı seçmenin sadece 115 bin 806’sı sandığa gitti. Yani 83 bin 151 kişi sandığa gitmedi.
Bu bağlamda her ne kadar Başbakan Tatar, yüzde 32.3 oyla partisini birinci yapmayı başarmış olsa da ortaya çıkan aritmetik tablo, önünde çok zor bir ikinci turun olduğunu ortaya koyuyor.
CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın’ın bugün yapılacak Parti Meclisi toplantısı öncesinde Akıncı’yı destekleyecekleri yönünde sinyal vermesi, elbette sürpriz olmadı.
Hükümetten ayrılık şokunu üzerinden atamadan Özersay’ın aldığı yüzde 5’lik oy hezimetiyle sarsılan Halkın Partisi de şu an tabiri caizse tam bir canlı bomba. Kendi kendini imha ederken, yanında kimi götüreceği belli değil.
Tatar, Denktaş ve Arıklı’ya giden oylarla seçimi kazanamayacağına göre sandığa gitmeyen en az yüzde 10’a ulaşmak zorunda.
Oy kullanmayan UBP’liler sandığa götürülebilirse özellikle kıl payı bir farklı sonuçlanacağı net olarak belli olan ikinci turda da zafer Ersin Tatar’ın olabilir.
Elbette tersi bir ihtimal de vardır. Yani Akıncı da seçimleri boykot eden kitleye ulaşarak, oy devşirebilir.
O yüzden Pazar günü sonuçları sandığa gitmeyen yüzde 42 belirleyecektir.
UBP elbette bunun farkına vardı. Ada TV’ye telefonla bağlanan ve aynı zamanda Girne İlçe Başkanlığı’nı yürüten Milletvekili Özdemir Berova, önümüzdeki bir hafta yapılacak çalışmaların son derece önemli olduğunu kaydetti.
Berova, “İlk turda sandığa gitmeyen herkese ikinci turda oy kullanmaları için çağrıda bulunuyoruz” dedi. Bundan önceki seçimlerden de örnek veren Berova, KKTC’de bugüne kadar seçime katılım oranı arttıkça UBP’nin oy oranının geleneksel olarak hep arttığını söyledi.
Sayın Akıncı’nın seçmeni sandığa götürme konusunda UBP kadar başarılı olacağını düşünmüyorum. Zira CTP seçmeni arasında “Asla Akıncı’ya oy vermem” diyenlerin oranı azımsanmayacak kadar yüksek.
Bugün toplanacak CTP parti meclisinin “federasyon” söylemi ışığında vereceği kararın da tabanda yeterince karşılık bulacağını düşünmüyorum.
Sözün özü ilk turda Erhürman’a oy vermeyip Akıncı’yı seçen CTP’lilere inat, Erhürman’a gönül verenlerin ikinci turda farklı bir tutum sergileyebileceği konuşuluyor. İzleyip göreceğiz…
Bu haber 10824 defa okunmuştur

:

:

:

: