Baybars HP’nin tabutuna son çiviyi çakmak üzere…

Pazar günü yapılacak zorlu yarışın hemen öncesinde iki finalist Tatar ve Akıncı, tüm partilerin kapısını çaldı, destek istedi.

Pazar günü yapılacak zorlu yarışın hemen öncesinde iki finalist Tatar ve Akıncı, tüm partilerin kapısını çaldı, destek istedi.
Başbakan Tatar’ın HP’yi ziyaretinde Genel Başkan Yenal Senin ve milletvekili Jale Refik Rogers vardı.
Gözler partinin ağır topu İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ı aradı. Kendisi orada yoktu. Baybars’ın nerede olduğu ise ilerleyen saatlerde ortaya çıktı.
Ayşegül Hanım, Lefkoşa’da bir restoranda Akıncı’nın sağ kolu Belediye Başkanı Mehmet Harmancı ile akşam yemeği yiyordu.
Demek ki gündüz HP’yi ziyaret eden Akıncı’nın “Toplumsal irade konusunda HP ile ortak paydamız geniş. HP’nin desteklediği aday da bunu söyledi” derken bir bildiği vardı.
Böylesi bir günde bu yemeğin ne anlama geldiği çok açıktır.
HP’nin desteğini Akıncı’ya sunmak için çabaladığı ileri sürülen Ayşegül Baybars’ın oyununa HP tabanının nasıl tepki göstereceği merak konusu.
Ancak bugüne kadar adaletsiz ve haksız yönetimiyle HP’ye yönelik güven kaybında başrolü oynayan ve bu politikalarıyla Özersay’ın da başını yakan Ayşegül Hanım’ın boş durmaya niyeti olmadığı ortaya çıktı.
Özersay sonrasında Halkın Partisi’nde liderlik hesapları yapan Baybars’ın Mehmet Harmancı ile yaptığı gizli pazarlığın ayrıntıları elbette önümüzdeki günlerde siyasi arenada tek tek ortaya çıkacak.
Ancak bugün toplanacak HP’nin Parti Meclisi, hangi adayı destekleyeceğini açıklarken kararını çok dikkatli vermek zorunda.
Restoran köşelerinde siyasi ikbalini kurtarmaya çalışan Ayşegül Hanım’ın partinin tabutuna son çiviyi çakmasını mı bekleyecekler?
Yoksa HP’yi baştan aşağı yeniden restore ederek bir umut olarak yeniden karşımıza mı getirecekler?
Aksi halde gemisini kurtaran kaptan misali tüm milletvekilleri HP’den kaçarken, parti de hızla dağılma sürecine girecektir.
Sayın Baybars da partinin tabutuna son çiviyi çakan kişi olarak tarihe geçecektir.
Dün bir başka merakla beklenen açıklama CTP’den gelecek olandı. Tatar ve Akıncı’nın ilk ziyareti “anahtar” diye nitelenen CTP’ye oldu.
Ülkenin ikinci büyük partisinin gerek Lefkoşa Belediye Başkanlığı’nda gerekse 2015’teki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir araç gibi kullanılmasına sakınca görmeyenler, CTP’nin tavrını çok önceden ilan etmişti.
Akşam da malumun ilanı yaşandı.
CTP bir kez daha bir araç olarak, 7 yıldır kendisine biçilen misyonu yerine getirdi.
Erhürman, “CTP Parti Meclisi, ikinci tur seçimlerinde yarışacak iki aday arasında, CTP’nin de açıkladığı ilkeler doğrultusunda görev yapacağını açıklamış olan Sayın Mustafa Akıncı’yı destekleme kararı almıştır” dedi.
CTP yönetimi “Akıncı” dedi demesine ama Erhürman’a oy veren yüzde 21.67 ne diyecek? Onlar bu görüşe katılacak mı? Onu da Pazar akşama hep beraber göreceğiz.

Bu haber 11088 defa okunmuştur

:

:

:

: