Şer ittifakını korku sardı

Güney Lefkoşa’da dün gerçekleştirilen Güney Kıbrıs, Mısır ve Yunanistan arasındaki zirve, cesur gibi görünen çıkışlarına rağmen korku doluydu.

Güney Lefkoşa’da dün gerçekleştirilen Güney Kıbrıs, Mısır ve Yunanistan arasındaki zirve, cesur gibi görünen çıkışlarına rağmen korku doluydu.
Bu korkunun adı Ersin Tatar korkusudur.
“Müzakere masasında artık ezik, başı eğik oturmayacağız” diyen Tatar, şimdiden şer ittifakının yüreğine korku saldı.
Pazartesi günü ara bölgede Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile kahve içerek tanışacak Anastasiadis, öncesinde manidar bir açıklama yaptı.
Rum lider, “Kıbrıslı Türk lider tarafından bugüne kadar ortaya konulan tezlerin nihai talebi olmamasını diliyorum çünkü böyle bir durumda, anlaşamayız. Önümüzdeki hafta yapmaya karar verdiğimiz görüşmeye kadar ve Genel Sekreter’in inisiyatifi arifesinde, ortamı dinamitleyebilecek açıklama yapmak istemiyorum” derken, aslında yaşadıkları paniği de belli ediyordu.
Yunanistan Başbakanı Mitsotakis ise “seçim kampanyası döneminde, Kıbrıs Türk tarafının niyeti olarak ortaya konulanların, seçim propagandası çerçevesinde olmasını dilerim” derken, elbette Rumlara hamiliğini yapmaya devam etti.
Dün Güney’de, darbeyle ele geçirdiği koltuğun ardından Türkiye’nin sert tepkisiyle karşılaşan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi de vardı.
Sisi de Rumlara destek veren açıklamalardan geri durmadı.
Elbette şer ittifakının dördüncü üyesi İsrail dünkü toplantıda yoktu.
Ancak onların da adeta ruhu toplantıda yer alıyordu.
Aslında Güney’de dün gerçekleşen zirve, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de kimlerle mücadele ettiğini de gösteriyordu.
Mesele bizim bu mücadelede kimin yanında duracağımızdır. Sayın Mustafa Akıncı’nın bu mücadelede Türkiye’nin yanında yer alacağına ilişkin derin şüpheler vardı.
Ancak yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, sadece müzakere masasında değil, Doğu Akdeniz’de de Kıbrıs Türkünün ulusal onurunu koruyan politikalar güdecektir.
Bugün kadar birlik olduğumuz gibi bundan sonra da anavatanla birlik olursak, şer ittifakının başta enerji denkleminde kurduğu oyunlar olmak üzere tüm planları bozabiliriz.
Ortadoğu ve Doğu Akdeniz, yeniden paylaşılıyor. Biz bu paylaşımda masada ancak Türkiye’nin yanında olursak yer alabiliriz.
Aksi halde Rum’a azınlık olan bir halkın bırakın o masada yer almasını, masanın etrafına bile yanaşmasına izin verilmez. Bizden söylemesi…

Bu haber 10916 defa okunmuştur

:

:

:

: