UBP’de seçim heyecanı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından ülke bu kez başbakanı belirleyecek olan UBP kurultayına kilitlendi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından ülke bu kez başbakanı belirleyecek olan UBP kurultayına kilitlendi.
UBP 31 Ekim’de yapılacak kurultay öncesinde startı verdi.
Adaylar pazartesi mesai saati bitimine kadar ortaya çıkmak zorunda.
Sadece dün Dursun Oğuz, Nazım Çavuşoğlu, Ünal Üstel aday olduğunu açıkladı. Hasan Taçoy, Faiz Sucuoğlu, Sunat Atun ve Zorlu Töre beklemede.
UBP Genel Başkanlığı’na ‘resmi’ olarak aday olduğunu açıklayan ilk isim, UBP Girne Milletvekili Ünal Üstel oldu.
Belli ki Turizm ve Çevre Bakanlığı’nda alınış biçimini sindiremeyen Ünal Üstel, dost düşman herkese partideki gücünü bir kez daha göstermek istiyor.
Adaylık açıklamasında önemli bir bölümü özel jet krizi sırasında kendisine yöneltilen suçlamalara karşı yanıta ayıran Ünal Üstel, “Yeşilırmak'tan Karpaz'a kadar yurdumun her köşesinden aldığım destek mesajları en büyük gücümdür” dedi.
Elbette kurultayda alacağı oy oranı Üstel’in partide yeni dönemdeki yerini de belirleyecek.
Henüz resmi adaylık açıklaması yapmayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu ise dün Ada TV’de net konuştu.
“Adaylık için yola çıktık. Ama bunun resmileşmesi pazartesi olacak. Manifestomuzu açıklayarak resmi başvuruyu yapacağız” diyen Sucuoğlu, diğer adaylardan farklı olarak bazı projelerle ortaya çıkmak istiyor. Ada TV’deki konuşmalarında bunun işaretlerini gördük.
Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu da adaylığını açıklayan bir diğer önemli isim. Elbette Çavuşoğlu da diğer bütün adaylar gibi önce ilk turun hesabını yapıyor. İkinci tura kalacak iki isim arasındaki kimin kimi destekleyeceği de önemli.
O yüzden ittifaklar ve ikinci tur pazarlıklarının yoğun olarak yapıldığı siyaset kulislerinde dilde dile dolaşıyor.
Ada TV’ye konuk olan Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre de sürpriz bir açıklamayla genel başkanlık yarışına göz kırptı.
“Genel başkanlık kutsal bir görevdir. Adaylığı düşünüyorum” diyen Zorlu Töre’nin oy oranı partideki gücünü de pekiştirecek.

Dün adaylığını resmen açıklayan bir diğer isim Tarım Bakanı Dursun Oğuz’du. Oğuz, “UBP bayrağını en iyi ben taşırım” diyerek üyelere seslendi.
Aday olacağına kesin gözüyle bakılan Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, dün yapılan açıklamalar karşısında sessizdi. Taçoy’un da birkaç gün içinde adaylığını yazılı olarak açıklaması bekleniyor.
İstanbul’da TC. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile görüşen Sunat Atun’un adaylık için Ankara’dan destek arayışında olduğu iddia ediliyor.
Peki tüm bu denklemde partide ağırlığı hala kimse tarafından inkar edilemeyen Hüseyin Özgürgün ne yapacak?
Uzun bir zamandan bu yana İstanbul’da bulunan Hüseyin Özgürgün’ün Salı günü KKTC’ye döneceği ve karantinaya gireceği öğrenildi.
Yeni dönemde ismi Meclis Başkanlığı için de geçen Özgürgün’ün kimi destekleyeceği ve kurultaydaki rolü soru işareti.
Ancak Özgürgün’ün işaret edeceği kişinin de yarışta bir adım önde olacağını söylemek doğru olur.
Tüm ülke UBP içindeki yarışı heyecanla izliyor. Çünkü seçilen kişi sadece UBP’nin Başkanı değil, ülkenin de Başbakanı olacak. Bekleyip göreceğiz

Bu haber 11033 defa okunmuştur

:

:

:

: