Yeni KKTC’nin mimarı Cumhurbaşkanı Tatar

Genç cumhuriyetimiz için dün tarihi bir gündü. 5’inci Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, tarihi günde yaptığı konuşmalarla nasıl bir cumhurbaşkanı olacağının da işaretini verdi.

Genç cumhuriyetimiz için dün tarihi bir gündü. 5’inci Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, tarihi günde yaptığı konuşmalarla nasıl bir cumhurbaşkanı olacağının da işaretini verdi.
İtiraf edelim. Bu Cumhurbaşkanı kimselere benzemeyecek. İlk mesajı, “Herkesi kucaklayacağım” olan Ersin Tatar, 5.5 yıldır ötekileştirilen kimselere de Saray’ın kapılarını açacak.
Elbette açıkladığı Ulusal Danışma Konseyi de bugüne kadar bilinen tüm ezberleri bozacak.
Kıbrıs davasının bu ulusun müşterek bir davası olduğu akıllardan asla çıkmaması gerekir.
Tatar, başta görüşmeci ve diğer cumhurbaşkanlığı heyetleri olmak üzere seçimlerinde toplumun tüm kesimlerden faydalanacağını ifade ederek, partizanlığa prim vermeyeceğinin de garantisini verdi.
Tarihi konuşmasında Güney komşularımıza da seslenen Tatar, “Kıbrıs Türk Halkı asla saldırgan taraf olmamış, Kıbrıs Rumlarının Ada’da eşit hak sahibi olduğunu inkâr etmemiştir. Ama onlar bizim eşit hak sahibi oluğumuzu inkâr ediyor. Bu yanlış, Kıbrıs konusundaki çözümsüzlüğün esas sebebidir. Kıbrıs Türk Halkı bugüne kadar hep uzlaşıdan, anlaşmadan yana tavır koymuş ancak Rum komşularından olumlu yanıt alamamıştır” dedi.
Tatar’ın konuşmasında Türkiye ile birlikte önümüzdeki dönem müzakere masasından yürütülecek politikanın da işaretleri vardı.
“Türkiye’nin ortaya koyduğu beşli konferans fikrine egemen eşitlik temelinde iki Devletli çözümün görüşme masasına gelmesi ve bir anlaşmanın mümkün olup olamayacağının belirlenmesi açısından son derece sıcak bakıyorum” diyen Tatar, federasyon tezinin de artık rafa kalktığını ilan etmiş oldu.
Görevi devreden Mustafa Akıncı ise konuşmasında hala daha seçim yenilgisini hazmedemediğini ortaya koydu.
Önümüzde yeni bir dönem başlıyor. Tıpkı Yeni Türkiye’nin inşa edilmesi gibi yeni KKTC de bu dönemde inşa edilecek.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı Ankara’ya davet eden Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Ekim’de gerçekleşecek görüşmede KKTC’nin arkasında olduğunu bir kez daha dünyaya ilan edecek.
Yeni KKTC’nin inşasında elbette bu ülkenin geleceği için tasalanan yurtseverler, etkin rol oynayacak. Yeni KKTC’nin mimarı da elbette ülkenin yeni kaptanı, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar olacak. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun…


Bu haber 12011 defa okunmuştur

:

:

:

: