Maraş’ta piknik dönemi

Ankara ziyaretinin öncesinde Star Kıbrıs’a yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’nin bu ziyarette yeni döneme ilişkin, Kıbrıs’ta artık iki devletin varlığına ilişkin mesaj vereceğini umuyorum” diyen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar haklı çıktı.

Ankara ziyaretinin öncesinde Star Kıbrıs’a yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’nin bu ziyarette yeni döneme ilişkin, Kıbrıs’ta artık iki devletin varlığına ilişkin mesaj vereceğini umuyorum” diyen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar haklı çıktı.
Ortak basın toplantısında “Artık federasyon temelli yaklaşımı zaman kaybı olarak görüyoruz” diyen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık iki devletli seçeneğin masaya getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diyerek bu dönemi açık bir şekilde dünyaya ilan etti.
Erdoğan, Beştepe’de ağırladığı Cumhurbaşkanı Tatar’la ortak basın toplantısında öyle bir hamle yaptı ki önümüzdeki dönemin de işareti olacak.
Nedir o işaret?
Erdoğan’ın “15 Kasım’da Maraş’ta piknik yapalım” sözü laf ola beri gele söylenmiş bir söz değildir. Özellikle söylenmiştir.
Bu söylemin Rum yönetiminin ve Yunanistan’ın ateşini çıkaracağı açıktır. Ancak bu saatten sonra o da kendilerinin bileceği iştir.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü 15 Kasım’da adaya bir ziyarette bulanacağını açıklayan TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem törenlere katılacak hem de pandemi hastanesinin açılışında yer alacak.
Bu sırada Kapalı Maraş’ı da görmek istediğini ifade eden Erdoğan’ın, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na dönerek, “Sayın Çavuşoğlu Kapalı Maraş’ta piknik yaparız” söylemi, yıllardır pazarlık masasında tutulan bölgenin artık Kıbrıs Türk toprağı sayıldığının göstergesidir.
Aslında bu açıklama sürpriz değildir. Erdoğan daha önceki açıklamalarında da Kıbrıs Türk halkına seslenerek, “Kapalı Maraş Kıbrıs Türk halkının toprağıdır. Toprağınıza sahip çıkın” diyerek, müzakere masasının en çetin pazarlık bölümü toprak başlığına önemli bir parantez açıyordu.
Artık bırakın Güzelyurt ve diğer bölgelerin Ruma terk edilmesini, yıllardır pazarlık unsuru olarak elde tutulan Kapalı Maraş’ın bile iadesi söz konusu değildir.
Ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Tatar da elbette Ankara’da Kıbrıs Türküne verilen önemin haklı gururunu yaşıyordu.
'Türkiye’nin beşli konferans önerisi, Kıbrıs konusunda bir anlaşma için son şanstır' diyen Tatar’ın sözleri umarım Güney’de duyulur.
Aksi halde Maraş’ta piknikle başlayan yeni dönem, çok daha başka mecralara doğru yelken açmak üzeredir.
Son iki yılda Türkiye ile imzalanan iki mali protokol, pandemi hastanesi, kopan su taşıma boru hattının yenilenmesi gibi pek çok konuyla ilgili Erdoğan’a teşekkür eden Tatar, Ercan Havaalanının bitirilmesi, yeni ekonomik atılımlar için de destek istedi.
Elbette önümüzdeki dönemde bu konularda da Türkiye’den KKTC’ye önemli destekler verilecektir. Çünkü artık işbaşında Türkiye ile ilişkileri geren değil, omuz omuza yürüten bir irade iktidardadır.
Bu dönemde kazanan da elbette Kıbrıs Türk halkı olacaktır.

Bu haber 10982 defa okunmuştur

:

:

:

: