Tatar, Anastasiadis’in gözlerinin içine bakarak ne diyecek?

Yarın Rumların gerçek ile yüzleşecekleri gün. Ara bölgedeki tanışma toplantısında bir araya gelecek Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Rum lider Anastasiadis, müzakerelerin nasıl bir yol haritasıyla ilerleyeceğini belirleyecekler.

Yarın Rumların gerçek ile yüzleşecekleri gün. Ara bölgedeki tanışma toplantısında bir araya gelecek Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Rum lider Anastasiadis, müzakerelerin nasıl bir yol haritasıyla ilerleyeceğini belirleyecekler.
Rumlar endişeli...
Çünkü karşılarında bu kez Mustafa Akıncı değil, duruşunu çok uzun zamandır net bir şekilde ortaya koyan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar var. Üstelik seçim öncesi söylemlerinde de federasyon dışında başka seçenekler ortaya koyacaklarını da dünyaya ilan etti. Kendisi, bunca yıldır öğretilmiş bir çaresizlik içinde kıvranan Kıbrıs Türk halkının çaresiz olmadığına da yürekten inanıyor.
Tatar’ın cumhurbaşkanlığıyla Rumların önümüzdeki dönem ezberi bozulacak. Karşılarında ilk kez “federasyon olmazsa öldük bittik” demeyen bir lider görecekler.
Bugüne kadar çözümü isteyen ve bunu zorlayan taraf olan Kıbrıs Türkü, yarım asırdan bu yana yorgun düştüğü bu müzakere masasında artık federasyon temelli bir çözüm olamayacağını çok iyi biliyor.
O yüzden tüm yolları denemiş ancak adil bir çözüm noktasında Rum tarafını ikna edememiş olduğunun bilinciyle gönül rahatlığıyla masadan kalkmak da seçenekler arasında.
Elbette bu gerçeği gören Rum lider Anastasiadis, KKTC’deki seçimlerin hemen ardından, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin yeniden başlaması için BM Genel Sekreteri Guterres’e mektup yazdı.
Sözde çözüme ne kadar istekli olduğunu göstermeye çalıştı.
Mektupta, Crans Montana ve ardından Berlin’deki görüşmeye atıfta bulunan Rum lider, yarınki görüşmede BM’den Ersin Tatar’ın tutumunun izlenmesini istedi.
Aslında Sayın Cumhurbaşkanı Tatar durumunu çoktan ortaya koydu.
Artık çözüm dilenen bir taraf olmayacağız. Doğu Akdeniz’deki çıkarlarımızı korumak için Türkiye ile gerek askeri, gerek siyasi, gerekse iktisadi her türlü işbirliğiyle ayakta kalan bir toplum, ayakta kalan bir devlet olmak için kararlıyız.
Kıbrıs Türkünün var olmasını savunanlar artık şu gerçeği görmeli. Kıbrıs Türkü asla Kıbrıs Cumhuriyeti çatısı altında var olamaz. Orada bize biçilen rol, olsa olsa sadece azınlıktır.
Bizim onurumuzu ve varlığımızı koruyacağımız tek adres Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir.
Ne mutlu ki şu anda bu devletin zirvesinde bu devletin varlığına ve yaşatılmasına inanan bir Cumhurbaşkanı oturuyor.
Bu kez eminiz. Yarın masada Rum lider Anastasiadis’in gözlerinin içine bakacak olan Ersin Tatar, “Size rağmen buradayız. İster tanıyın, ister tanımayın. Var olmaya da devam edeceğiz” diyecek.


Bu haber 10992 defa okunmuştur

:

:

:

: