25 vekille seçim hükümeti kurulabilir

UBP dün öyle bir gün yaşadı ki, kimse uzun süre ne olduğunu anlayamadı. Cumartesi günü yapılacak ikinci tura üç gün kala, genel başkan adayları Hasan Taçoy ve Faiz Sucuoğlu adaylıktan çekildi.

UBP dün öyle bir gün yaşadı ki, kimse uzun süre ne olduğunu anlayamadı. Cumartesi günü yapılacak ikinci tura üç gün kala, genel başkan adayları Hasan Taçoy ve Faiz Sucuoğlu adaylıktan çekildi.
Bunu yaparken de hiçbir gerekçe gösterilmedi.
Peki şimdi ne olacak?
Önce şunu belirtelim.
Ülke hükümetin kurulması için 45 gün sonra yapılacak yeni kurultayı bekleyemez. Zaten bu yüzden Genel Başkan Vekili Ersan Saner’e hükümet kurma görevi verileceği açıklandı.
Saner, elbette görevi alır almaz yeni hükümeti kurmak için turlara başlayacak, 15 gün içinde yeni hükümeti kuracak.
Peki yeni hükümet kimle nasıl olacak?
Bugünkü manzarada çok konuşulan UBP-CTP koalisyonu pek mümkün görünmüyor.
Peki o halde UBP-HP koalisyonu olabilir mi?
Özersay’ın Meclis kürsüsünden yaptığı açıklamalara bakarsak HP’nin de kurumsal olarak bir ortaklığa evet diyeceğini düşünmek hata olur.
Ancak HP içinde UBP’ye yakın olduğu söylenen, olası bir UBP-HP koalisyonu için “Neden olmasın, ölüme çare yok” diyen Hasan Topal gibi en az üç milletvekilinin varlığı sır değil.
Peki aylarca konuşulan ancak hayata geçmeyen UBP-YDP-DP hükümetiyle üçlü bir formül yeniden gündeme gelir mi?
Önce şunu belirtmekte fayda var.
Şu anda Sayın Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle Meclis’te hükümet kurmak için çoğunluk 26 değil, 25’e düşmüştür.
UBP 20, DP 3, YDP 2 milletvekiliyle 25’i buluyor. Hüseyin Özgürgün’ün dönüşüyle bu sayı pekala bulunabilir.
HP içinde UBP’ye yakın üç milletvekilinin de HP’de istifa etmeden sadece güvenoyu oturumuna katılmaması bile bu hükümete gerekli çoğunluğu fazla fazla sağlar.
Çünkü yasaya göre güvenoyu için Meclis oturumuna katılan milletvekillerinin salt çoğunluğu aranıyor. Üç HP’li milletvekili toplantıya katılmazsa, salt çoğunluk için 24 bile yeterli olabilir.
Ancak elbette böyle bir hükümet icracı olamaz. Olsa olsa erken seçim amacıyla kurulmuş bir hükümet modeli olabilir.
45 gün sonra yeni genel başkanını belirleyecek olan UBP de o seçime yeni lideriyle girer.
Hasan Taçoy’un 45 gün sonrasına ilişkin “İnşallah tek adaylı bir kurultay olacak” sözü de dikkatle değerlendirilmelidir.
YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın da dediği gibi Hüseyin Özgürgün adaya dönüp aday olmayı istediğini söylediyse, “o tek aday Özgürgün mü olacak” sorusu şu anda siyaset kulislerinin bir numaralı gündemidir.
Tüm bu siyasi tartışmaların dışında sorunların çözülmesini bekleyen halk ise yeni hükümet için gün sayıyor. Siyasetçiler hükümetçilik oynarken, bunu da göz önünde bulundursa iyi olur. Aksi halde ilk seçimde fatura ağır olur. Bizden söylemesi…

Bu haber 11005 defa okunmuştur

:

:

:

: