KKTC’de yeni bir dönem başlıyor

2.5 yıl sonra KKTC’ye gelen TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği mesajlar yeni bir dönemin başladığını işaret ediyor.

2.5 yıl sonra KKTC’ye gelen TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği mesajlar yeni bir dönemin başladığını işaret ediyor.
Tarihi ziyarette verilen en önemli mesaj artık Türkiye ve KKTC’nin çok daha sıkı bir işbirliğine gideceği ve Doğu Akdeniz’de izlenmesi gereken yolun ortak kararlarla belirleneceğidir.
Türkiye’den KKTC’ye uzanan su boru hattının ardından kabloyla elektrik ve doğal gaz projeleri de anavatan ile yavru vatan arasındaki ilişkiyi daha da perçinleyecek unsurlar olacaktır.
Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın da 5 dönümlük bir arazide yeniden inşa edilerek KKTC’nin şanına yakışır bir eser yaratmakta kararlı.
Tüm bunların dışında dünkü konuşmalarında müzakerelerde izlenecek yeni yolu da tarif eden Erdoğan, “Bugün Kıbrıs'ta iki ayrı halk, iki ayrı demokratik düzen ve iki ayrı devlet vardır. Artık egemen eşitlik temelinde iki devletli bir çözümün konuşulması ve müzakere edilmesi gerekiyor” dedi.
Bu kapsamda elbette Maraş açılımı da yeni dönemin ilk işaret fişeği olarak kabul edilebilir.
Ve artık içimizde Rumlardan güç devşirmeye çalışan bazı kesimlere de göz yumulmayacak.
Erdoğan, dün bazı sendikacıların bu yönde tutumu olduğuna dikkat çekerek, “Kuzey Kıbrıs'ta yaşayıp da kendi Cumhurbaşkanını Güney Kıbrıs'ın başındaki sözde yöneticilere şikayet edenlerle Güney Kıbrıs güç devşireceğini zannediyorsa aldandığını ve aldanacağını bilmelidir. Evet, bu sözde paçavralar maalesef kendi Cumhurbaşkanını kalkıp da Güney Kıbrıs'ın sözde cumhurbaşkanına şikayet ederse bunun akıbeti nereye varır benim sevgili kardeşlerim bunu gayet iyi biliyorlar” dedi.
Kısaca artık Kıbrıs’ta yeni bir dönem başlıyor. Bugüne kadar BM parametreleri altında öğrenilmiş bir çaresizlik içinde gidilen yol artık değiştiriliyor.
Cumhurbaşkanı Tatar “Biz, Kıbrıs Türk tarafı olarak masaya dönmeye hazırız ancak artık masada yeni çözüm modelleri de olmalıdır” diyerek bu yeni yolda Erdoğan ile aynı düşündüğünün altını çizdi.
Dün açılan 100 yataklı pandemi hastanesinden tutunda çok yakında Lefkoşa’ya kazandırılacak 500 yataklı yeni hastaneye kadar artık KKTC’nin hiçbir eksiği kalmayacak. Yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Türkiye’den KKTC’ye uzanacak kablolu elektrik, doğal gaz projeleri elbette bizim elimizi Güney’e karşı daha da güçlendirecek.
Tüm bunları görüp de sevinmek şöyle dursun üzülenler için yapacak bir şey yok. Onlar da yeni KKTC’ye alışmak zorunda kalacak. Bu devletin artık çözüme kadar değil sonuna kadar yaşayacağını kabullenecekler. Herkes buna şimdiden alışsa iyi olur. Bizden söylemesi…
Bu haber 11062 defa okunmuştur

:

:

:

: