Sihirli öneri!..

Hükümeti kurma çalışmaları kapsamında dün UBP, HP ve TDP’yi ziyaret eden CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, düşündüğü hükümet modelini açıkladı.

Hükümeti kurma çalışmaları kapsamında dün UBP, HP ve TDP’yi ziyaret eden CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, düşündüğü hükümet modelini açıkladı.
Bu modele göre CTP, mümkün olduğunca geniş tabanlı ve içerisinde teknokrat bakanların bulunacağı bir hükümet modeli düşünüyor.
Elbette bu hükümetin en yakın zamanda bir erken seçim tarihi de açıklaması gerektiği ifade ediliyor.
Aslında düşündüğünüz zaman son derece mantıklı bir öneri.
Peki o halde soralım.
Neden o zaman UBP Genel Başkanvekili Ersan Saner’in hükümeti kurma girişimleri esnasında CTP’ye yaptığı ziyarette aynı öneriye sıcak bakmadılar.
Mesele sadece kimin önderliğinde hükümetin kurulacak olması mı?
Yoksa var olan sorunları çözecek bir hükümet modelinin hayata geçmesi mi?
Ne yazık ki siyaset anlayışımız, sorunları çözecek bir hükümetten ziyade koltuk kavgasının egemen olduğu bir anlayışa teslim olmak.
Sokaktaki vatandaş, sorunların çözümü için Meclis’e gönderdiği siyasetçileri izlerken öfkeleniyor.
Haftalardır kurulamayan hükümet, ülkenin covid-19 kabusuyla katlanan ekonomik sıkıntılarının çözümü konusunda adım dahi atılmasını engelliyor.
İş dünyası da tepkili.
İŞAD tepkisini “Hiçbir açılım ve ekonomik akla sahip bir insanı mecliste görmüyoruz. Yeni insanların yeni kafaların oraya gelmesi önemlidir” sözleriyle dile getiriyor.
Herkes siyaseti bu sıkışmışlıktan kurtaracak sihirli bir öneri bekliyor.
Demokrasilere tıkanan sistemi açmak için en iyi yol sandıktan geçer. Önümüzdeki dönemde yüzde 8-10’ların konuşulduğu seçim barajı, belki de bize siyasi bir arınmayı getirecek.
300-500 kişinin bir araya gelip parti kurduğu,4-5 bin oyla milletvekili koltuklarına sahip olan partiler, kendi küçük çıkarları için bu toplumun geleceğini rehin alamazlar.
Bu kapsamda belki de önümüzdeki dönemde yapılması gereken, küçük partilerin kendilerine yakın olan partilerle birleşeceği ve gücü yetenin yüzde 8, ya da yüzde 10’luk seçim barajını aşacağı bir modelle siyasi yapıyı şekillendirmek.
Bunun ülke siyaseti için istikrarı da getireceği net bir gerçek olarak ortadadır. O yüzden kimse parmağının arkasına saklanmasın.
Hodri meydan.
Madem siyasi istikrarsızlıktan, seçim sisteminden şikayet ediyorsunuz. Seçim sistemini değiştirerek önümüzdeki erken seçime öyle gidin.
Korkunun ecele faydası yok. Siyasette bu arınmayı eğer siz yapmazsanız, baraj yüzde 5 de olsa Kıbrıs Türk halkı sağduyusuyla bu arınmayı sağlayacak. Bizden söylemesi…
Bu haber 11062 defa okunmuştur

:

:

:

: