HP hatayı yanlış yerde arıyor

Halkın Partisi hem dörtlü koalisyon için CTP ile flört ediyor, hem de UBP ile bağlarını koparmamak için elinden geleni yapıyor.

Halkın Partisi hem dörtlü koalisyon için CTP ile flört ediyor, hem de UBP ile bağlarını koparmamak için elinden geleni yapıyor.
2018 yılının ocak ayında yapılan seçimlerde 9 milletvekili ile parlamentoya giren HP, önce dörtlü koalisyonla sonra da UBP ile hükümette yer aldı.
Hakkını yemeyelim. HP’nin çalışkan bakanları da vardı.
Özellikle Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, başta yolların yapımı olmak üzere önemli hizmetler verdi.
Partisel çıkarlar uğruna, kamusal çıkarları çiğnemedi.
HP’nin kuruluş ilkelerine sonuna kadar bağlı olmak için özel bir çaba sarfetti.
Peki ya HP’nin diğer bakanları…
Hem Kudret Özersay, hem de Ayşegül Baybars ne yazık ki 3 yıla yaklaşan bakanlık performanslarında vatandaştan geçer not alamadılar.
İmar Planı’ndan tutun da iptal edilen 174 vatandaşlığa, vize ve ikamet tüzüğüne kadar Ayşegül Hanım’ın karnesi kırık notlarla dolu.
Sayın Özersay da bu başarısız bakanının sonuna kadar arkasında durarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hezimetin yolunu adeta gün gün döşedi.
Tüm bunlara karşı HP’nin hala daha yaşananlardan ders almadığını üzülerek görüyoruz.
Genel Sekreter Jale Refik Rogers, partisi HP’nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce hükümetten ayrılmasını unuttu.
Ülkedeki hükümet krizini Ersin Tatar’ın Başbakanlığa vekalet bırakmamasına bağladı
HP Genel Sekreteri Rogers, Bakanlar Kurulu’na başkanlık edecek bir Başbakan vekilinin olmamasının büyük sıkıntılara neden olduğunu söyledi.
Rogers, “Sayın Tatar seçildiğinde Başbakanlık için vekalet verebilirdi. Uyarıda bulunmamıza rağmen bunu yapmaktan kaçındı. Böylece, Bakanlar Kurulu’nun karar alamama durumunu da sağlamış oldu” dedi.
Oysa HP 6 Ekim’de yaptığı toplantısı sonrasında yani Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden 12 gün önce hükümetten çekilmişti. Hükümet var mı, yok mu, tartışmaları da bu tarihten sonra yani 6 Ekim’de başlamıştı.
Bu gerçeği unutan Rogers’ın ülkedeki hükümet boşluğunu Tatar’ın Başbakanlığa vekalet bırakmamasına bağlaması hayret uyandırıcıdır.
Halkın Partisi nasıl olup da 3 yılda yüzde 19’lardaki oy oranını yüzde 5’lik baraj seviyesine getirdi?
Bu konuda özeleştiri mekanizmasını çalıştırıp araştırma yaptıklarını söyleyen parti yönetimi, gerçeği yanlış yerde arıyor.
Çünkü gerçek yanı başlarında, İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturuyor.
Bütün hırsıyla ocak ayındaki kurultaya hazırlanan Ayşegül Hanım, Halkın Partisi’ni uçurumun kenarına getirdiği yetmezmiş gibi bir de ödül bekliyor, takdir istiyor.
Nerede hata yaptığını arayan HP işe önce bu gerçeği görerek başlamalı. Aksi halde ilk erken seçimde siyaseti Meclis’te değil, köy kahvelerinde yapacaklar.
Bizden söylemesi…
Bu haber 11075 defa okunmuştur

:

:

:

: