Nihayet birisi sokağın sesini duydu

Bu memlekette yıllardır pahalılıktan, sürekli gelen zamlardan, bir türlü denetlenemeyen fiyatlardan şikayet ediliyor.

Bu memlekette yıllardır pahalılıktan, sürekli gelen zamlardan, bir türlü denetlenemeyen fiyatlardan şikayet ediliyor.
Ne yazık ki bugüne kadar muhalefetteyken bu sözleri dilinden düşürmeyenler, iktidara geldiklerinde bu vaatlerini akıllarına bile getirmiyor.
Bizler yıllardır tam bu keşmekeşin içinde yaşadıklarımızı öğrenilmiş bir çaresizlik içinde kabullenmeye başlamışken, nihayet sorumluluk makamında bir siyasetçi gereken cesaret örneğini gösterdi.
Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın Star Kıbrıs’ın bugünkü manşetinde yer alan sözleri, yıllardır pahalılıktan yakınan halkın duygularına tercüman oldu.
Ne diyor Arıklı?
'Denetim Yasası' kapsamında 50 adet temel gıda malı belirlenecek. Konulacak azami satış fiyatının üstünde satış yapanın gözünün yaşına bakılmayacak.
Peki denetimler nasıl olacak?
Bu konuda belediyelere önemli görevler düşüyor. Eğer siyasetin ötesinde halkın menfaati düşünülüyorsa Arıklı’nın başlattığı bu harekete tüm belediye başkanları da tam destek verir.
Kısa bir süre önce fahiş bir zamla 10 kiloluk tüp gazın fiyatı 90 TL’ye çıktı. Arıklı, tüp gaza 7 TL indirim yapılmasının mümkün olduğunu söyledi.
Üstelik buna karşı çıkılması halinde ise bu indirimin bakanlık tarafından yapılacağını da belirterek, akaryakıt şirketlerini uyardı.
Aynı şekilde elektrikte indirimin yollarını da arayan Arıklı, Türkiye’den gelecek kabloyla elektriği bu konudaki en büyük kozu olarak görüyor.
Kimse bu sözlere burun kıvıramaz.
Sokaktaki vatandaş yıllardır bu taleplerde bulunuyor, ancak bugüne kadar ne yazık ki kimse duymuyordu.
İlk kez bir siyasetçi nihayet sokağın sesini duydu.
Ve aylardır tartışılan Kıb-Tek’teki ihale rezaletleri de nihayet gündeme oturdu.
Artık mızrak çuvala sağmıyor. Meselenin gizlenecek, halının altına süpürülecek bir tarafı da kalmadı.
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda büyük bir vurgun olduğunu açıkça ifade eden Başbakan Yardımcısı Arıklı, “Yeni dönemin farkında değiller. Biz bu vurgunu önleyeceğiz” diyor.
Gerekirse savcılığa başvuracaklarını ifade eden Arıklı, Kıb-Tek’teki yetkili sendika EL-SEN’e de kendilerine destek olmaya çağırıyor.
Peki bu aşamadan sonra EL-SEN ne yapacak?
Kıb-Tek’teki vurgunların önlenmesi için ideolojik farklılıkları bir kenara bırakıp, bu ülkenin menfaati ve tüyü bitmemiş yetimin hakkı için Arıklı’nın yanında mı olacak?
Yoksa hırsızların safında olup, Arıklı’ya cephe mi açacak?
Bu sorunun yanıtı önemli.
Çünkü bu yanıt, önümüzdeki dönemde Kıb-Tek’in ayakta kalıp kalamayacağını da belirleyecek.


Bu haber 10929 defa okunmuştur

:

:

:

: