UBP’de kıyamet alametleri

UBP sancılı bir olağanüstü kurultay sürecini atlattıktan sonra bu kez yeni bir krizle karşı karşıya.

UBP sancılı bir olağanüstü kurultay sürecini atlattıktan sonra bu kez yeni bir krizle karşı karşıya.
Krizin adı Meclis Başkanlığı seçimi…
Resmiye Canaltay UBP grubunda yapılan gizli oylamada 11 milletvekilinin oyuyla partinin Meclis Başkanı olurken, bu göreve uzun zamandır hazırlanan Zorlu Töre kılıçları çekti.
Töre dün yaptığı yazılı açıklamada “Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı için yapılacak seçimden çekilmesinin istendiğini” açıkladı. Töre, “orası böyle ister, burası böyle ister, karşı taraf böyle ister, o aileye söz verdik” denilerek kendisinden adaylıktan çekilmesinin istendiğini kaydetti.
“Partimiz bunu hak etmedi” diyen Zorlu Töre’nin sözleri yenir yutulur değildi.
Bu açıklamaların hemen ardından Meclis Başkanlığı’na çok yakın olan Resmi Canaltay’dan da sert tepki geldi. Bir TV kanalında Meclis Başkanlığı belirleme sürecinde, kendisi ile ilgili bazı haberlerin anımsatılması üzerine Resmiye Hanım, “Önce bir lafa bakarım laf mı diye sonra söyleyene bakarım adam mı diye. Bir şey söyleyeceksen çık ve adam gibi isim vererek söyle. Çıkıp iftira atanları adam yerine koymam” diye konuştu.
Bu sözler öyle sözler ki kavga çıkarır.
UBP’de ne yazık ki yakın geçmişte görülen kıyamet alametleri yeniden belirmek üzere.
Görünen o ki UBP içindeki tüm birlik ve beraberlik söylemlerine karşı, kurultay sürecinde oluşan fay hattı Meclis Başkanlığı seçiminde daha da derinleşti.
Aman buraya dikkat!..
UBP’deki bu fay hattı, ömrü 10 ay sürecek hükümeti iş yapamaz hale getirebilir. Meclis çalışamayabilir.
Zaten kritik dengelerle bıçak sırtında kurulan hükümet, UBP içindeki kavga daha da derinleşirse gittikçe zora girebilir.
Sayın Saner her ne kadar Başbakan da olsa UBP içinde şu an Meclis toplantılarına katılmayan Özgürgün’ü saymazsak 19 milletvekili de şu an kendi başına cumhuriyet edasıyla davranıyor.
Eğer koltuk sevdası yüzünden partideki anlaşmazlıklar daha da tırmanırsa halk bunun hesabını sorar.
O yüzden UBP’nin Meclis’teki 20 milletvekili de aklını başına almalıdır. Bu halk şu an bekleyen acil sorunlara çare bulması için o isimleri Meclis’e gönderdi.
Bunun aksi yönde kim davranırsa ilk seçimde bunun bedeli ağır olur. Bizden söylemesi…

Bu haber 11050 defa okunmuştur

:

:

:

: