Kıbrıs’ta yeni oyun planı

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için görevlendirdiği geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute bugün Cumhurbaşkanı Tatar ile bir araya geliyor.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için görevlendirdiği geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute bugün Cumhurbaşkanı Tatar ile bir araya geliyor.

Tatar’ın bu görüşmede Kıbrıs'ta başlayabilecek olası müzakere süreci öncesinde Türk tarafının duruşuyla ilgili net ve kararlı mesajlar vermesi bekleniyor. İki devletlilik mesajı da bunların başında geliyor.

Beşli konferans öncesinde Rum lider Anastasiadis de BM’ye gönderdiği mektupta 3 “güven yaratıcı öneri” sundu.

Anastasiadis Guterres’e sunduğu öneriler şöyle:
Maraş’ın BM himayesinde yasal sakinlerine açılmasına karşılık, Ercan Havalimanı’nın uluslararası uçuşlara açılması konusunun görüşülmesi…
Mağusa Limanı’nın, Ankara Protokolü’nün Türkiye tarafından uygulanması kaydıyla işlemesi…

Hidrokarbon yataklarıyla ilgili emanet hesap oluşturulması…
Bu önerileri tek tek ele alalım.
Türkiye için Maraş meselesi artık tartışma konusu değildir. Maraş’ın BM himayesinde açılması önerisi, aslında bugüne kadar Türk tarafının Maraş’ta attığı adımları ciddiye almayan Rum yönetiminin pabucun pahalı olduğunu anladığının çok açık bir göstergesidir.

Ankara protokolünün Mağusa limanının açılmasına karşılık hayata geçirilmesi isteği ise Türkiye’nin Rum yönetimiyle tamamen içli dışlı olması anlamına gelir ki, bu Kıbrıs’ta bir adım atılmadan imkansızdır.

Hidrokarbon yataklarıyla ilgili emanet hesapların oluşması ve çözümden sonra Türk tarafının payını alması fikri ise yeni değildir.

Bunun da ciddiye alınabilir bir tarafı yoktur.

Dolayısıyla tüm bu önerilere karşı Ankara’nın yanıtı üç aşağı beş yukarı az çok bellidir.

Peki tüm bunlar Rum yönetimi tarafından bilinmiyor mu? Bu adımlar neden atılıyor?
Elbette biliniyor. Ancak zaten iki devletliliği istediği ortaya çıkınca zor durumda kalan Anastasiadis, şimdi durumunu kurtarmaya çabalıyor. Crans Montana’da yerle bir olan imajını yeniden “çözümü isteyen taraf” statüsüne çıkarmak için çaba harcıyor.
Bugün adaya gelecek Lute, iki taraftan da bundan sonra izlenecek prosedür ve Kıbrıs sorununda atılacak adımlara dair taahhüt almak isteyecek.
Bunu başaracak mı? Çok kolay görünmüyor.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun bugün yapacağı Ankara ziyareti de Kıbrıs konusunda önümüzdeki dönem izlenecek yolun haritasının şekillendirilmesinde önemli rol oynayacak. Kısacası Kıbrıs’ta satranç yeniden başladı. Tüm tarafların bir hamlesi, bir oyun planı var.

Bu oyun planını şekillendirmek çok önemli. Ancak uygulamak için dışarıda olduğu kadar içeride de birlik ve beraberliğe ihtiyaç var. Bizden söylemesi…

Bu haber 10956 defa okunmuştur

:

:

:

: