Artık icraat zamanı

Sonunda aklıselim kazandı. Meclis Başkanlığı seçimi dün tekrarlandı. UBP bu kez iki kere reddedilen Resmiye Eroğlu Canaltay yerine İskele Milletvekili Önder Sennaroğlu’nu aday gösterdi.

Sonunda aklıselim kazandı. Meclis Başkanlığı seçimi dün tekrarlandı. UBP bu kez iki kere reddedilen Resmiye Eroğlu Canaltay yerine İskele Milletvekili Önder Sennaroğlu’nu aday gösterdi.
Meclis Başkanlığı’na tek aday olarak gösterilen Sennaroğlu, 26 kabul 20 ret 2 çekimser oy alarak yeni Meclis Başkanı seçildi.
Yeni Meclis Başkanı Sennaroğlu, 6 Aralık 1998 Genel Seçimlerinde siyasi hayatına UBP’den İskele Milletvekili seçilerek başladıysa da zaman içinde CTP’den de vekil oldu, Tarım Bakanlığı görevi de üstlendi.
Dün gelinen noktada ise UBP’de yaşanan krizi yatıştıracak sihirli formül olarak ortaya çıktı.
UBP, sonunda birliği sağlayarak Meclis Başkanlığı krizini aştı.
CTP’li vekiller her ne kadar her fırsatta Başbakan Saner’in erken seçim çağrısını hatırlatsa da artık iki üç ay içinde bir seçim beklemek, en hafif tabiriyle söyleyelim, “Bu ülkeye ihanettir!..”
Şu anda vatandaş aşıya ulaşmaktan tutun da ekonomide karşılaştığı bin bir güçlükle baş etmenin yollarını ararken, hükümet zaten yeterince zaman kaybetmiştir.
Başbakan Saner, en geç bu hafta önündeki tüm atamaları imzalamalıdır. Hükümet de böylece tam randımanla önümüzdeki dokuz aylık süreci programında vaat ettiği sözleri tutmaya çaba harcayarak geçirebilir.
Kayıkçı kavgası artık son bulmalıdır.
Bu ülke, Meclis’te bulunan milletvekillerinden ancak özellikle de iktidar milletvekillerinden önemli icraatlar beklemektedir.
Her ne kadar 10 aylık bir hükümet de olsa, bu hükümetin önemli ev ödevleri vardır. Bütçenin geçmesinden tutun da Türkiye ile imzalanacak protokole kadar bu ödevlerin hepsi, bu ülke için birinci derecede önceliklidir.
Hükümet 9 ay boyunca Meclis Başkanlığı’na kimin oturacağına yönelik harcadığı enerjiyi, artık icraata harcamalıdır.
Seçim lafı bir kere edilmiş ok yaydan çıkmıştır.
Koalisyon protokolünde de zapta geçirilen ekimde seçim için en azından sağlık ve ekonomide işlerin yoluna girmesi gerekir.
Aksi halde seçim yeni bir kaos getirir. Bu kaosun sorumlusu da bu ülkeyi yönetenler ve tüm siyaset kurumu olur. Bizden söylemesi…
Bu haber 11030 defa okunmuştur

:

:

:

: