Türkiye yine imdada yetişiyor

20 bin doz aşı geldi...

20 bin doz aşı geldi...
10 bin dozu yapıldı, kalan 10 bin doz ikinci parti için ayrıldı…
Aşı bitti…
Türkiye ne zaman aşı gönderecek?..
İkinci parti aşı ne zaman gelecek?..
Tüm bu sorular havada uçuşurken ve biz her şeyi yine elimize yüzümüze bulaştırıp Türkiye’yi suçlama kolaycılığına giderken, müjdeli haber yine anavatandan geldi.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin’den 10 milyon doz daha aşının hafta sonuna kadar geleceğini açıklarken, çok değil yarım saat sonra Sağlık Bakanımız Ali Pilli de müjdeyi verdi.
TC Sağlık Bakanlığı ile gerçekleştirilen istişareler neticesinde, önümüzdeki hafta 20 bin doz Sinovac aşısının daha ülkeye gönderilmesi için teyit alındığını bildirdi.
Bu gelişme üzerine, ikinci doz aşılama için ayrılan 10 bin doz ile aşılama devam edecek.
Aşılama programının nasıl devam edeceği bugün net olarak açıklanacak.
Bu çok büyük başarıdır. Kısa süre içinde ülkeye gelen 40 bin doz aşının ne manaya geldiğini anlamak için Güney’e bakmak yeterlidir.
Rum lider Nikos Anastasiadis, AB genelinde aşıların tedariki konusunda sıkıntılar yaşandığını itiraf ederken, bunun anlaşma yapılan ilaç şirketlerinin aşı üretimi konusundaki gecikmelerinden kaynaklandığını öne sürdü.
Kısaca beceriksizliğine mazeret üretmeye çalıştı.
Haziran ayına kadar ülkenin yüzde 50’sini aşılamaya çalışan Rum lider, ülkenin tamamının aşılanması için eylül ayını işaret etti.
Oysa bizde ülkenin tamamının aşılanması için hedeflenen tarih Nisan.
Kim ne derse desin aşı temininde Rumların gerisinde değiliz. Hatta Türkiye’nin sayesinde geriden başlayıp öne bile geçtik diyebiliriz.
Ancak ya aşının uygulanmasıyla ilgili organizasyon…
Ne yazık ki bu noktada bazı sıkıntılar olduğu görülmektedir. Aşıyla ilgili program ve özellikle yaşlıların hastane kapısında bekletilmemesi için daha titiz bir çalışma yürütülmesi gerekmektedir.
Bir zor olanı başarıp, kolay olanda başarısız olursak, yani aşıyı ülkeye getirip onun uygulanmasını sağlayamazsak dünyayı kendimize güldürürüz.
Aman dikkat. Bizden söylemesi…

Bu haber 12663 defa okunmuştur

:

:

:

: