Amerikalı Milletvekilleri Kripto Para Düzenlemeleri İçin Adım Attı!

Mektup bir çalışma grubunu tavsiye etmekten daha çok siyasi olarak onu şart koşuyor.

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi’nin iki üyesi SEC ve Emtia ve Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC)’ye mektup yazdı. İki kurum arasındaki iş birliğinin artması gerektiğini düşünen siyasiler harekete geçme çağrısında bulunuyor. İş birliği davetinden daha ziyade “siyasi baskı” tadında yazılan mektup düzenleyicileri harekete geçirebilecek mi?

Kripto Para Düzenlemeleri İçin Baskı

Temsilci Glenn Thompson ve Patrick McHenry birlikte bugün düzenleyici kurumlara mektup gönderdi. CFTC ve SEC’e hitaben gönderilen bu mektup kripto paralar konusunda harekete geçilmesi gerektiğini savunuyor. Hatırlarsanız Senatör Warren’de sık sık bu tarz çağrılarda bulunuyordu.

Mektupta iki kurumun birlikte daha uyumlu ve hızlı çalışması gerektiği söyleniyor. Bu aktif çalışma grubuna kripto para ekosisteminden katılımcıların dahil edilmesi de tavsiyeler arasında yer alıyor. İki kurumunda yetkileri dahilinde birlikte hareket etmesi elbette regülasyonların hayata daha hızlı geçmesini sağlayacak. Düzenlenmiş piyasalar yatırımcıları için çok daha güvenli hale gelecek.

Ancak bazı siyasiler bu düzenlemelerin daha çok “yasak” seviyesinde olmasını istiyor. Kurumlara bu yönde baskı kuruluyor.

Mektubun İçeriği

Mektup, iki devlet kurumunun kanunun gücünü beklemek yerine ortak bir çalışma grubu oluşturmak için kendi başlarına hareket etmeleri için siyasi baskı uyguluyor gibi görünüyor. Bu yılın ikinci çeyreğinde meclis McHenry öncülüğünde bir yasa onayladı. SEC ve CTFC’nin kripto para düzenlemesiyle ilgili rollerini çizen bu yasa henüz meyvelerini tam anlamıyla verebilmiş değil.

Thompson ve McHenry, iki kurumu da kanunların arkasına saklanarak adım atmamakla suçluyor. Mevcut yasalar kapsamında SEC ve CTFC önemli düzenlemeler yapabilir diyen Milletvekilleri daha fazla inisiyatif alınabileceğine inanıyor.

SEC, CFTC ve Mali Suçları Uygulama Ağı hali hazırda bazı düzenlemeler üzerinde çalışıyor ancak bu düzenlemelerin hiçbiri piyasaları tam anlamıyla regüle edemeyecek. Daha çok suçlarla ilgilenen bu çalışmanın yeterli olmadığı Amerika’da her kesimden siyasi tarafından dillendiriliyor.

Derinlemesine düzenlemeler için kurum yetkilileri arasında bile fikir farklılıkları bulunuyor. SEC “ben menkul kıymet olan tüm tokenları regüle ederim” derken. CTFC kripto varlıkların kanunlar çerçevesinde düzenlenmesini istiyor. Üstelik “meta” ve “emtia” konusu birçok kripto varlık için netleşmiş değil. Ripple uzun süredir “emtia” olmadığını ispatlayıp kendini kurtarmanın peşinde çabalıyor.
Bu haber 6395 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER