El Salvador’un Bitcoin yönetmeliği ortaya çıktı!

Bitcoin nasıl resmi para olacak?

El Salvador merkez bankası Banco Central de Reserva (BCR), bankaların Bitcoin’i nasıl ele alması gerektiğine dair taslak düzenlemeler yayınladı.

17 Ağustos’ta bankalara ve finans kurumlarına müşterilerine Bitcoin ile ilgili hizmetleri nasıl sunacaklarını bildiren iki belge yayınlandı.

Belgelerden ilki “Bitcoin ve Dolar için Dijital Cüzdan Platformunun Çalışma Yetkisi Kılavuzu” ismiyle yayımlandı. Belge, Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak tanımlıyor.

İkinci belge ise, “Bitcoin Yasasının Uygulanmasını Kolaylaştıracak Teknik Standartlar” başlığını taşıyor. İkinci belge daha fazla ayrıntı ile sürecin nasıl yürütüleceğine ışık tutuyor.

Yeni yayımlanan yönetmeliklere göre, finansal kuruluşların, dijital cüzdan hizmeti sunmak için merkez bankasına başvurmaları gerekiyor.

Başvuruların, sunulan ürünün türünü, hedef pazar ayrıntılarını, risk değerlendirmelerini, müşterilere yönelik ücretleri, müşteriler için eğitim hükümlerini ve şikayet prosedürlerini içermesi gerekiyor.

Konuyla ilgili uzmanlardan DAvid Gerard, yeni yönetmeliklerle ilgili şunları söylüyor;

[Yeni yönetmelik] Merkez Bankası’nın dijital cüzdan yöneticileri tarafından kullanılan elektronik platforma, gerçekleştirilen işlemlerle ilgili tüm bilgilere ve müşterilerin talep ettiği bilgilere gerçek zamanlı olarak erişmesine izin vermesini zorunlu hale getiriyor.

Bankalar ve şirketler tarafından tutulan tüm Bitcoin, kısmi bir rezervin aksine tam olarak desteklenmelidir. Dolar merkez bankasında tutulacak, BTC ise hizmetleri ihale edilebilecek bir emanetçide tutulacak.

İkinci belgenin 29. Maddesi, bankanın veya finans kuruluşunun müşterilerine Bitcoin’in volatiliteli olduğunu, işlemlerin geri alınamayacağını ve özel anahtarlarını kaybederlerse BTC’yi de kaybedecekleri konusunda uyarmalarını zorunlu hale getiriyor.

Yönetmeliklerde, Bitcoin’i fiat’a veya tam tersine dönüştürmek için muhasebe standartları veya standart hükümet döviz kurları için herhangi bir hüküm yok.
Bu haber 6032 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER