Meclis’te tiyatro

Cumhuriyet Meclisi dün yine adeta bir tiyatroya sahne oldu. Meclis Başkanı Önder Sennaroğlu, Cumhurbaşkanı Tatar’a vekalet ettiği için Meclis’te yoktu.

Cumhuriyet Meclisi dün yine adeta bir tiyatroya sahne oldu. Meclis Başkanı Önder Sennaroğlu, Cumhurbaşkanı Tatar’a vekalet ettiği için Meclis’te yoktu.
Meclis iç tüzüğüne göre Meclis’te olması gereken Başkan Vekili Armağan Candan, ya da en yaşlı üye sıfatıyla Meclis Başkanlığını yürütmesi gereken Hüseyin Angolemli’nin yerinde de yeller esiyordu.
Her ne hikmetse ikisi de Genel Kurul salonunda görülmedi.
Başbakan Ersan Saner, önceki gün yaptığı açıklamada nisap sorunu yaşanmasını beklemediğini söylese de dün Meclis’te giderek derinleşen bir krize sahne oldu.
Peki Meclis’i toplamak sadece iktidarın sorumluluğu altında mıdır?
Komitelerden geçen başta muhaceret affı gibi birçok yasanın çıkmasını bekleyen binlerce kişi dün bu soruyu sordu.
Muhalefette iken Meclis’in çalışması için nisaba hep destek verdiklerini hatırlatan Başbakan Yardımcısı Erhan Arıklı, “Aynı sorumluluğu muhalefetten de bekliyorum. Milletin vekilisiniz, maaş alıyorsunuz; Meclise gitmek görevinizdir” dedi.
Ancak çağrısı boşunaydı.
YDP’den ayrılarak Millet Partisi’ni kuran, Başbakan Saner’in “nisaba destek verecek” dediği Bertan Zaroğlu da dün nisaba destek vermeyen muhalefetle birlikte hareket etti.
Zaroğlu, sonraki oturumlarda Meclisin açılmaması durumunda, “maaşını devlete iade edeceğini” söyledi.
Bu sözler elbette maaş vurgusu yapan Erhan Arıklı’ya gönderme olarak algılandı.
Ana muhalefet CTP’nin lideri Tufan Erhürman dün yaptığı açıklamada 'Meclis'te nisabı sağlamayı becereme, sonra da muhalefet bana koltuk değneği olmadı diye şikayetçi ol! Vurdumduymazlığın bu kadarı görülmedi” diyerek hükümete yüklendi.
Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay da , Meclis'in nisaba takılmasını 'Şaşırtıcı değil, sadece malumun ilanı' diyerek değerlendirdi.
Tüm bu açıklamaları alt alta koyduktan sonra soralım.
Bu saatten sonra ne olur?
Daha doğrusu bugün Meclis tüm bu sorunları aşarak toplanabilir mi?
Yanıt gayet basit ve net.
Toplansa bile hükümetin bu Meclis aritmetiğinde bu saatten sonra dikiş tutturması zor görünüyor.
Başbakan Saner’in de söylediği gibi erken seçim çanları çalmaya başladı.
Şu an Meclis’te oynanan nisap tiyatrosunu da ancak sandık temizler. Bizden söylemesi…


Bu haber 8817 defa okunmuştur

:

:

:

: