ELEKTRİK ÇARPMAYA DEVAM EDİYOR

Son belirlenen elektrik tarifelerinden sonra , gelen tepkiler üzerine , Sn. Başbakan bir açıklama yaptı . Bakanlar Kurulu kararı ile yeni elektrik tarifelerini açıklayarak , bir önce alınan tarife kararlarının hükümsüz olduğunu . Ödeme yapılmışsa , önümüzdeki ayda kurumla mahsuplaşmaya gidileceği yollu söyleminden sonra halkta bir rahatlama meydana gelmişti .

Son belirlenen elektrik tarifelerinden sonra , gelen tepkiler üzerine , Sn. Başbakan bir açıklama yaptı . Bakanlar Kurulu kararı ile yeni elektrik tarifelerini açıklayarak , bir önce alınan tarife kararlarının hükümsüz olduğunu . Ödeme yapılmışsa , önümüzdeki ayda kurumla mahsuplaşmaya gidileceği yollu söyleminden sonra halkta bir rahatlama meydana gelmişti .
Fakat geçen çok kısa bir zaman içerisinde görülmüştür ki resmi gazetede yayınlanmayan karar resmileşmemiştir .
Yeni tarifelerin yürürlüğe girmesi için aradaki farkın , her ay 180 milyon Tl ile bunun sübvansiye edilmesi gerekliği ortaya çıkınca . Maliye bu miktarın nasıl elde edileceği konusunda güçlüklerle karşılaşmış olacak ki , Maliye Bakanı Sn. Atun , bu kararın yürürlüğe girmesi için izacet vermemiş olacak ki , Sn. Sucuoğlu’nun halka açıklaması karar haline gelmemiş .
Bu durumda , son gelen faturalar yani zamlı olanlar resmen yürürlükte .
Zamlı tarifelerin ortadan kalkması ve sonraki tarifelerin resmen resmiyet kazanması . Resmi gazetede yayınlanması ile mümkün .
Sn. Maliye Bakanı , 180 milyon TL ‘nin kaynağını bulamadığı için , yeni açıklanan tarifelerle ilgili olarak ısrarında devam etmektedir .
Sn. Maliye Bakanının bu konudaki ısrarı , Sn. Sucuoğlu ile ters düşmesine ve bu durumun son Bakanlar Kurulundaki toplantıya kadar sürmesi sonucunda. Sn. Sucuoğlu’nun Maliye Bakanını görevden alacağı ve yerine Sn . Olgun Amcaoğlu’nu getireceği yollu haber Bakanlar Kurulundan sızmıştır .
Tabii bu bir iddia .
Taraflar bunu açıklamadıktan sonra da bir iddia olarak duracaktır .
Tabii kamuoyundaki algı .
Ateş , duman ilişkisine dönüştü .
İşte tam bu ortamda , hazırlanan ekonomik protokolün görüşülmesi için , Başbakan ve Maliye Bakanı resmen çağrılı olarak Ankara’ya gidecek . Perşembe gün Cumhurbaşkanı yrd . Sn. Fuat Oktay’la bir araya gelecekler .
Öyle görülüyor ki , görüşmede ekonomik sıkıntılar gündemin ağırlığını oluşturacak .
Ankara’daki görüşmede, Kıb-Tek konusunda bir hassas dengeye ulaşılabilir mi?
Ayda 180 milyon TL . Sübvansiyeye kaynak bulunursa . Bakan değişikliğine de gerek kalmayabilir .
Ekonomik sorunlar yumak olmuş , çığa dönüşmek üzere .
Kıb-Tek başlı başına çok büyük bir sorun .
Diğer kurumlar gibi batık gemi misali .
Bu geminin behemehal yüzdürülmesi gerek . Bunun için de :
Kısa , orta ve uzun vadeli planlar yapılarak bu gemi yüzdürülmelidir .
Kısa vadede , kendi kendine yeterli bir sistemle başlanarak . Orta ve uzun vadede ayaklarının üzerinde yürüme ve koşmayı sağlayacak bir sistemle faaliyetini sürdürmesi sağlanmalıdır .
Elektrik medeniyetin ve kalkınmanın vazgeçilmezidir .
Olmazsa olmazımızdır .
Ayni durum Belediyelerimizde ve diğer kurumlarımızda da mevcut .
Hep yapanın yanında kar kalan bir sistemin uygulanması sonucunda , ülkemiz bu hale getirildi .
Bunun en önemli nedeni ise , denetim mekanizmalarının çarklarının gerektiği şekilde çalıştırılmamasından meydana gelmiş ve ülkeyi bu hale getirmiştir .
Belediyeler reformu ile ilgili özel bir komitenin oluşması konusunda parti liderleri mutabık kalarak . Özel komitenin kurulmasında anlaşmaya varılmıştır .
Sn. Başbakan , UBP meclis gurubunun onayına, alınan kararı getirecek . Grubun icazetinden sonra da karar yürürlüğe girecektir .
Kısacası , Mecliste bu konuda bir konsensüs sağlanmış gibi.
Tabii komite konusunda uzlaşı sağlanmıştır .
Yapılacak yasal değişikliğin veya değişikliklerle ilgili konsensüsün olup olmadığını komitenin faaliyete geçtiğinde göreceğiz .
Çünkü konsensüs sadece komite için oluştu .
İçerik konusunda ise öyle bir şey yok .
Bunu komite çalışmalarında göreceğiz .
Bu haber 3568 defa okunmuştur

:

:

:

: