Böyle kurtuluş zor!

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkan Vekili ve MÜSİAD KKTC Başkanı Ramazan Gündoğdu dün Ada TV’de yaptığı açıklamalarda iş dünyasının yüzüne ayna tuttu.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkan Vekili ve MÜSİAD KKTC Başkanı Ramazan Gündoğdu dün Ada TV’de yaptığı açıklamalarda iş dünyasının yüzüne ayna tuttu.
Gündoğdu öyle bir soru sordu ki, kimse bu hesabın içinden çıkamaz. Soru net: Mersin Limanı’nda 20 TL’ye çıkan bir ürün, Mağusa Limanı’nda nasıl 5 TL oluyor? Daha sonra aynı ürün çarşıda 30 TL’ye nasıl satılıyor?
“Artık takke düştü, kel göründü. Kimse mazeretlerin arkasına sığınmasın. Bu açıkça vergi kaçırmaktır” diyen Ramazan Gündoğdu, bu konuda gereken önlemin alınması gerektiğini söylüyor.
Ancak bu yıldır herkesin gözü önünde gerçekleşen bu hırsızlığa karşı adım atanı ne yazık ki göremedik.
Ülkede her ağzını açan büyük büyük laflar edip, süslü kelimelerle gerçeği örtmeye çabalıyor.
İş insanı Gündoğdu, hepimizin üzerinde uzlaşabileceği üç adımla bile pek çok sorunun çözülebileceğini iddia ediyor.
Bunlardan birincisi e-devlet. Kimse e-devlete geçilmesine itiraz etmiyor. Vergide kaçağı önleyecek bu sistem için o zaman neyi bekliyoruz?
İkincisi ülkesel fiziki planın hayata geçirilmesi. Ülkeye gelen yatırımcıya önümüzdeki 30 yıl boyunca bu ülkenin neresinde hangi yatırımın yapılacağını bildirebilirsek, bu konuda ciddi bir güven sağlayabiliriz.
Ve üçüncüsü seçim sistemi… Hemen hemen herkesin şikayet ettiği, her seçim döneminde gündeme gelen ancak bir türlü değişmeyen bu seçim sisteminin ülkeyi yozlaştırdığı da bir gerçek.
Ancak ne yazık ki en başta herkesin evet dediği bu üç adımın bile gerçekleşmesi zor görünüyor.
Birincisi kimse gerçekten kazandığı oranda vergi vermek istemiyor.
İkincisi ülkesel fiziki planla kendini bağlamak isteyen yatırımcı yok. Yarın öbür gün hükümette bir tanıdık bulup aldığı tarım arazine konut kondurmak isteyen çok sayıda girişimci kılıklı uyanık var.
Ve üçüncüsü… Aslında herkes şikayet etse de kimse seçim sistemini değiştirmek istemiyor. Çünkü bu yozlaşmış yapının ana arterini seçim sistemi oluşturuyor.
Sorunları biliyoruz. Çözümleri de ortada. Artık kendimize de itiraf etmeliyiz. Değişmek istiyor muyuz? Yoksa bu kirli yapının paslı çarklarının bir parçası olmaya devam mı edeceğiz.
Bu sorunu yanıtını vermeden kurtuluş zor. Bizden söylemesi…
Bu haber 6795 defa okunmuştur

:

:

:

: