Eller gider Mersin’e biz gideriz tersine!

Kıb-Tek’teki kötü yönetim vatandaşın cebine yangın olarak yansıdı. Bu ay gelen faturalar herkesin sabrını taşırdı. Geçen ay 575 TL fatura ödeyen dört kişilik bir aile, bu ay gelen 2400 TL’lik faturayla neye uğradığını şaşırdı.

Kıb-Tek’teki kötü yönetim vatandaşın cebine yangın olarak yansıdı. Bu ay gelen faturalar herkesin sabrını taşırdı. Geçen ay 575 TL fatura ödeyen dört kişilik bir aile, bu ay gelen 2400 TL’lik faturayla neye uğradığını şaşırdı.
Faturası en az gelen ise üç katı ödemek zorunda kaldı. Peki bu nasıl oldu?
Daha önce alt gelir grubundaki insanları “sosyal devlet” ilkesi gereği sübvanse etme kararı olan devlet, 0-250 kilowat saate kadar artış yapmamış, faturalar 250 kilowata kadar kilowat saati 98 kuruştan ödenmişti.
Böylece elektrikte tasarruf da özendiriliyor, herkes 0-250 kilowat arasındaki ilk dilimde kalmak için mücadele ediyor, en azından deniyordu.
Bu hiş şüphesiz dört kişilik bir aile için deveye hendek atlatmak kadar zordu. Ama birçok vatandaş bunu da başardı.
Bunu gören Kıb-Tek, üç ay önce ortaya koyduğu fiyat politikasından dönerek dünkü faturalarda
0-250 kilowat arasında yüzde 64 zammı bastı.
250-500 kilowat arasında zam oranı ise yüzde 20’de kaldı. 500-750 kilowat arasında da aynı şekilde yüzde 20 artış oldu.
Akıl alır gibi değil.
Siz değil miydiniz üç ay önce “yüksek fatura ödemiyorsanız alt dilimlerde kalın, 250 kilowatı geçmeyin” diyen? Eeee şimdi ne oldu? Bizimle alay mı ediyorsunuz?
Bu zammı yapan aklı evvellere şunu sormak lazım. Bu uygulamayı nereden örnek aldınız? Dünyada az elektrik kullananı cezalandıran başka ülke var mı?
Türkiye’yi ele alalım. Orada da 0-250 kilowat arası en alt dilim olduğu için halk sübvanse ediliyor. En ucuz elektriği kullanıyor. Kısaca Kıb-Tek yönetimi bu kez yoksula da acımadı.
Esnafın durumu farklı değil. 228 bin TL fatura gelen bir pastane, nasıl ayakta kalacak?
İşletme sahibi dün sosyal medyada isyan ediyordu. “Böyle giderse dükkanı kapatıp gideceğiz” diyen o pastane sahibi, binlerce esnaftan sadece biri.
KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Akyiğit, yüksek elektrik faturalarını, “Elektrik tüketimi artınca, üstüne zam da eklenince faturalar haliyle yüksek geldi” diye savunuyor.
Ama bu açıklama kimseyi rahatlatmıyor.
Çünkü “eller gider Mersin’e biz gideriz tersine” misali dünyadan kopuk yaşıyoruz. Bizden söylemesi…

Bu haber 6744 defa okunmuştur

:

:

:

: