Gerçek vatanseverler!..

BM Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılması kararı yine tartışma konusu oldu.

BM Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılması kararı yine tartışma konusu oldu. Bununla ilgili adım atılması için mangalda kül bırakmayanlar mı dersin, BM’ye haddini bildirelim diyenler mi dersin… Ortalık sahte milliyetçilerden geçilmiyor.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar elbette bu yalancı rüzgarlara kapılmayacak kadar deneyimli bir siyasetçi.
Ne yazık ki sağ siyasette bugüne kadar BM’nin Barış Gücü görev süresinin uzatılması meselesi hep popülizm konusu oldu. Siyasete atılmak isteyen herkes önce bu meseleyi kaşıyor. Ancak işin mutfağına gelince ne oluyor? İcraat sıfır.
KKTC her ne kadar tanınmıyorsa bile BM tarafından defacto da olsa tanınan bir devlettir. Örneğin bir BM aracı KKTC’de kaza yapsa polis gelir, ceza keser. BM de bunu öder.
BM ile Barış Gücü geriliminde bizim de elbette atabileceğimiz adımlar vardır. Mesela araçlarını ülkeye sokmayabiliriz. Mağusa’daki kampını boşaltmaya zorlayabiliriz. Peki attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değer mi?
Günün sonunda attığımız tüm bu adımların bir bedeli olur.
Bu faturayı ödemeye değer mi, bunu iyi hesaplamamız gerekir. Fatura nasıl mı önümüze koyulur?
BM ile ilgili attığımız olumsuz adımlar Güvenlik Konseyi raporlarına kadar yansır. Şu an uluslararası camiada yakaladığımız ivmeyi tamamen kaybederiz. Uluslararası toplumdan tamamen koparız. Geçen ay altı öneri ilettiğimiz BM’de bu kez muhatap bile bulamayız.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar eylül ayında Güvenlik Konseyi açılışı için her yıl geleneksel olarak gidilen New York ziyaretini yapamayabilir.
Sayın Tatar, elbette bu konuda muhalefetin ekmeğine yağ sürmeyecek kadar tecrübeli bir siyasetçidir.
Cumhurbaşkanı Tatar, her ne kadar BM Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasına tepki gösterdiyse de BM ile bağların tamamen kopmasına müsaade etmez.
Sözün özü şu. Bu ülkenin vatanseverleri, içe kapanıp ganimet düzeninin devam ettirilmesini isteyemez. Amaç uluslararası sistemle entegre olmuş, refah seviyesi yüksek, demokratik bir memleket oluşturmaktır. Bunu yaparken elbette Rum’a da yama olacak değiliz. Ama boş hamasi nutuklarla bu ülkeye zarar vermek gerçek vatanseverlere yakışmaz. Bizden söylemesi…


Bu haber 6424 defa okunmuştur

:

:

:

: