Kelebeğin hikayesi örnek olsun!

Ülkede bir çok sorun var. Ama bu sorunları çözersek 10 yıl sonra çok daha güçlü bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile yola devam ederiz.

Ülkede bir çok sorun var. Ama bu sorunları çözersek 10 yıl sonra çok daha güçlü bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile yola devam ederiz.
Buna güzel bir hikaye ile örnek verelim.
Türkiye’nin genç yazarlarından Hakan Mengüç’ün “ben ney’im” kitabında anlattığı güzel bir hikaye var.
Bu hikaye üzerine biraz oturup düşünmekte fayda var.
Bir gün kırlarda gezintiye çıkan bir adam birbirinden güzel çiçek ve bitkileri izlerken küçük bir kozanın varlığını fark etti. Koza ha açıldı, ha açılacak… Adam, bunun bir kelebek kozası olduğunu fark etti. Bu fırsat bir daha ele geçmez diye düşündü ve bir kelebeğin dünyaya geldiği ilk dakikalara şahit olmak istedi.
Beklemeye başladı ama kelebeğin küçük bedeni kozadan bir türlü çıkmıyordu.
Kelebeğin dışarı çıkmak için çaba harcamaktan vazgeçmiş olabileceğini düşündü. Bu yüzden kelebeğe yardımcı olmaya karar verdi.
Ve elindeki küçük çakıyı çıkarıp kozadaki deliği büyütmeye başladı.
Böylece kelebek hemen çıkıverdi kozasından. Fakat bedeni zayıf ve güçsüzdü. Adam kelebeği izlemeye devam etti. Nasıl olsa birazdan kanatlanıp uçacaktı ama olmadı.
Kelebek, hayatının geri kalanını, kurumuş bir beden ve buruşmuş kanatlarla yerde sürünerek geçirdi. Ne kadar denese de asla uçamadı.
Adamın bütün iyi niyetine ve yardımseverliğine rağmen anlayamadığı şey, kelebeğin o daracık deliği büyütmeye çalışırken kanatlarını güçlendirdiği ve bedenindeki yaşam sıvısının ancak o zorlamayla kanatlarına gidebileceğiydi.
Adam bu gerçeği öğrendiğinde, hayat boyu unutamayacağı bir ders almıştı. Bazen, hayatta tam olarak ihtiyaç duyduğumuz şey, zorlanmalardır, bu çabalardır.
Eğer hayatta herhangi bir çaba olmadan ilerlemenize izin verilseydi, o zaman bir anlamda sakat kalırdık, güçlenmezdik. Ve asla uçamazdık.
Sabır boyun eğmek değil, mücadele etmektir.
Sabır hiçbir şey yapmadan beklemek değil, aksine her güzel şeyin emek sonrası geldiğini bilmek ve zorluklara göğüs germektir.
Tıpkı o kelebeğin hikayesindeki gibi…
Ülkemizde de bazıları o mücadeleden bıkmış sıkılmış olabilir. Ama bizim güçlenmemizi, Kıbrıs Türkü’nün ayakta kalmasını o mücadele sağlayacak.
Yeter ki o mücadeleden bir an olsun geri durmayalım. Bizden söylemesi…
Bu haber 5945 defa okunmuştur

:

:

:

: