‘REGL PAKETİNE’ İZİN VERİLMEDİ

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki uzamanlar, İlk Regl Bilgi Paketim içinde yer alan kitabın içeriğinde bulanan bazı illüstrasyonları sakıncalı bularak paketin okullara dağıtılmasına onay vermedi...

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki uzamanlar, İlk Regl Bilgi Paketim içinde yer alan kitabın içeriğinde bulanan bazı illüstrasyonları sakıncalı bularak paketin okullara dağıtılmasına onay vermedi...

Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma Derneği (KISAD) tarafından ortaokul ve liselere dağıtılması planlanan ‘İlk Regl Bilgi Paketim’e onay çıkamaması sonrası tartışmalar büyüyor...

Kıbrıs Postası’nın ulaştığı Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, bu paketin içeriğinin Nisan ayında gönderildiğini, paketin içinde bulunan Karen Gravelle’nin kaleme aldığı Debbie Palen’in illüstrasyonlarını yaptığı ünlü yayınevi Martı’nın yayınladığı ‘Genç Kızların Büyüme Rehberi, Regl Kitabı’ndaki bazı illüstrasyonların bakanlık bünyesinde hizmet veren uzmanlar tarafından uygun bulunmadığı gerekçesiyle reddedildiğini belirtti.

NİSAN AYINDAN BERİ SORUNUN DÜZELTİLMESİ İÇİN GİRİŞİM YAPILMADI...

Nisan ayından bu yana bu durumun düzeltilmesi için herhangi bir girişim yapılmadığı da gelen bilgiler arasında....

Paketin içindeki malzemeler şu şekilde:

-Bir paket orkid
-Regl dönemi hakkında bilgilendirici bir kitap
-El yapımı lavantalı pirinç ısıtma yastığı
-Hediye bilezik
-Çay
-KISAD ile ilgili bilgilendirici broşür

KISAD, PAKETİN KISA SÜREDE ÖĞRENCİLERE ULAŞMASINI HEDEFLİYOR...

Öte yandan KISAD’ın konu ile ilgili kısa sürede bir açıklama yapması beklenirken, derneğinin niyetinin bu paketin kısa sürede gençlere ulaşması olduğu ve görüşmelerin hala bu yönde devam ettiği öğrenildi.

Konunun gündeme gelmesiyle Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili ve CTP Kadın Örgütü Başkanı Doğuş Derya yazılı açıklama yaparak tepki göstermişti.

DERYA: REGL, CİNSEL DEĞİL, BİYOLOJİK BİR MESELEDİR

Milli Eğitim Bakanlığını’nı bu zihniyetten vazgeçmeye davet eden Derya, 'Regl, cinsel değil, biyolojik bir meseledir' demişti.

Derya, biyolojik olarak yaşanan bir süreci 'cinsel' ya da 'müstehcen' gören zihniyetin, “Afganistan, Suudi Arabistan, İran gibi eril yobazlığın hüküm sürdüğü ülkelerde görülen bir durum” olarak niteledi.
Bu haber 310 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER