YAPI DENETİMİNDE ÇOK CİDDİ ZAAF VAR

Ada TV’ye konuk olan İnşaat Mühendisi Prof. Dr. Tahir Çelik, ülkemizde yapı güvenliğiyle ilgili çarpıcı uyarılarda bulundu:

Ada TV’ye konuk olan İnşaat Mühendisi Prof. Dr. Tahir Çelik, ülkemizde yapı güvenliğiyle ilgili çarpıcı uyarılarda bulundu:

HUKUKÇULAR ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Ülkemizde yapılan binaların kontrolünde büyük zaaf yaşandığını dile getiren Prof. Dr. Tahir Çelik, projeyi yapan mühendisin, kendi projesini denetlemesinin yanlış olduğunu söyledi. Bunun için ‘üçüncü bir göz’ için öneride bulunduğunu belirten Prof. Çelik, “Hem Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı hem de Başbakan Ünal Üstel olumlu yaklaştı. Hukukçular üzerinde çalışıyor” dedi.

YETKİN MÜHENDİSLİK BÜROLARI

Prof. Tahir Çelik önerisini şöyle dile getirdi: “Şantiyelerde denetim yapacak yetkin mühendislik büroları kurulmalı. İnşaatın 0’ıncı gününden başlamak üzere her aşamasında hem dokümantasyon hem de fotoğraflama için yetkin mühendisin ayrı ayrı imzası olması gerekecek. Bu dosyası inşaat bittikten sonra doldurmasın diye her ay belediyeye teslim edilmesi gerekecek.”

FİNANSMANI DA ÇÖZÜLEBİLİR

Yetkin mühendislik büroları ile müteahhitlerin para alışverişinin de olmaması gerektiğini ifade eden Prof. Çelik, “bunun için mal sahibi en başında ruhsat alırken belediyeye bir pay ödemeli. Yetkin mühendislik firmaları ücretini belediyelerden almalı” dedi. Bina güvenliği için beton standardının da önemli olduğunu kaydeden Çelik; hazır Beton Birliği’nin bu konulu çalışma gerektiğin söyledi.
Bu haber 261 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER