Türkiye bizden ne bekliyor?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dün tarihi günlerinden birine tanıklık etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dün tarihi günlerinden birine tanıklık etti.
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından ilk ziyaretini her zaman olduğu gibi KKTC’ye yapan TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile birlikte dosta düşmana önemli mesajlar verdi.
Aralarında yeni Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın da olduğu kalabalık bir heyetle KKTC’ye gelen Erdoğan’ın mesajları hiç şüphesiz başta Güney komşularımız olmak üzere Avrupa başkentlerinde de dikkatle takip edildi.
Ne mesaj verdi Erdoğan?
Bir kere yeniden federasyon görüşmelerine başlama beklentisi içinde olanlar şunu net olarak kabul etmeli.
Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı, federasyonu görüşmek üzere bir daha asla masaya oturmayacak.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da “Mavi Vatan emin ellerde” sözleriyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Doğu Akdeniz’deki stratejik önemine dikkat çekti.
Aslında Erdoğan’ın dünkü ortak basın toplantısında dış politikada olduğu gibi Kıbrıs Türk halkına yönelik hizmetlerde de önemli mesajları oldu.
Örneğin her yaz döneminde elektrik kesintilerine maruz kalan halka, Türkiye’den kabloyla elektriğin bir an önce gelmesi için çalışmaların başlayacağı sözünün vermesi önemliydi.
Dün Erdoğan ile Tatar, Başbakanı Ünal Üstel ile Enerji ve Türkiye Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın da katıldığı dörtlü toplantıda kablolu elektriği masaya yatırdı.
Bu konuda önümüzdeki dönemde adımların hızlanacağını hep beraber göreceğiz.
Yeni Ercan Havalimanı için de gerekli talimatı verdiğini kaydeden TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, “20 Temmuz’da Yeni Ercan’da görüşmek üzere” diyerek sözlerini tamamladı.
Dolayısıyla sürekli rötar yapan yeni Ercan açılışı için de son tarih 20 Temmuz olarak bizzat Erdoğan tarafından konmuş oldu.
Erdoğan’ın ziyaretinde verilen mesajları alt alta koyduğumuzda şu gerçek ortaya çıkıyor. Bir kere yeni siyaset uluslararası arenadan tam gaz sürdürülecek.
İçeride halkın konforunu sağlayacak hizmetlerde de hiçbir aksama olmamasına dikkat edilecek.
Tüm bunların karşılığında ise beklenen bir tek şey var…
Omuz omuza verip Doğu Akdeniz’de hak ve menfaatlerimizi birlikte koruma için dayanışma gösterelim.
Bunu hayır diyecek olan var mı?
Varsa onun bu ülkeye sevdasında şüphe etmek gerekir. Bizden söylemesi…
Bu haber 3570 defa okunmuştur

:

:

:

: