Mavi Vatan ve Kıbrıs meselesi…

Türkiye’de son yıllarda ortaya attığı Mavi Vatan teziyle Doğu Akdeniz ve Kıbrıs politikasında önemli değişikliklere imza attı. Bütün uzmanlar şu konuda birleşiyor.

Türkiye’de son yıllarda ortaya attığı Mavi Vatan teziyle Doğu Akdeniz ve Kıbrıs politikasında önemli değişikliklere imza attı. Bütün uzmanlar şu konuda birleşiyor. Mavi Vatan, yani Türkiye’nin güvenliği Kıbrıs’ta başlıyor. O yüzden Kıbrıs meselesi bizim olduğu kadar Türkiye’nin güvenliği için de fevkalade kritik bir öneme sahip oluyor.
ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu’nun araştırmalarına göre, Doğu Akdeniz yaklaşık olarak 1,7 milyar varil petrol ve 122 trilyon fit küp gaz potansiyeline sahip.
Bölgenin bu potansiyeli, bölge ülkelerinin yanı sıra dünyanın önde gelen enerji şirketlerinin ve enerji ihtiyacı yüksek devletlerin de dikkatini çekiyor.
Bu durum da bölgeyi yeni bir mücadele ve kriz alanı haline getiriyor.
Başta bölge ülkeleri olmak üzere, uluslararası enerji şirketleri ve yeni bir enerji jeopolitik merkezi olma yolunda ilerleyen bölgede söz sahibi olmak isteyen tüm aktörler çeşitli politikalar ve ittifaklar oluşturuyorlar.
Türkiye açısından önemli konulardan biri de bölgedeki enerji kaynaklarının özellikle AB’ye nakledilmesidir.
Türkiye bölgedeki en istikrarlı ve güvenli ülkedir demek yanlış olmayacaktır. Dolayısıyla Türkiye, AB’nin enerji ihtiyacını karşılayacak birçok projede de yer almaktadır.
Bu çerçevede, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının taşınması konusunda da en güvenli yol Türkiye’dir.
Uzmanlar, Rusya’da 2 bin metre derinlikten çıkarılan doğal gazın, Doğu Akdeniz’de 4 bin metreye kadar indiğini belirtiyor.
Bu da bölgede çıkarılacak doğal gazın çok daha maliyetli olacağı anlamına geliyor.
Rum yönetimi her ne kadar bu doğalgazın Avrupa’ya Türkiye’yi ekarte ederek deniz yoluyla borularla taşınabileceğini savunsa da bu imkansız.
ABD’nin bu projeden desteğini resmen çekmesi de bunu ispatladı zaten…
Doğal gazın çıkarılmasında ve Avrupa’ya ulaştırılmasına en önemli formül “en ucuz, en hızlı ve en güvenilir” olarak açıklanabilir.
Bu formüldeki üç etken de Türkiye’yi işaret etmektedir.
Doğu Akdeniz’de önümüzdeki günlerde enerji denklemine su da girecektir.
Türkiye’den gelecek kablolu elektriği de bu büyük fotoğrafın içinde okumalıyız. Dünyanın bütün süper güçleri bu bölgede.
Türkiye olmadan bizim bu süper güçlere karşı Kıbrıs Türkünün hak ve menfaatini savunmamız imkansız. Bizden söylemesi…

Bu haber 3808 defa okunmuştur

:

:

:

: