Ercan’da yaşanan skandal!..

Ülkenin dışa açılan penceresi Ercan’da dün yaşanan elektrik sorunu nedeniyle yüzlerce yolcu mağdur oldu.

Ülkenin dışa açılan penceresi Ercan’da dün yaşanan elektrik sorunu nedeniyle yüzlerce yolcu mağdur oldu.
Aynı saatlerde Ercan’da uçakta bulunan Başbakan Ünal Üstel ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı da mağdurlar arasındaydı.
Sorunun yaşanan elektrik kesintisi ardından eski binadaki jeneratörün devreye girmemesinden kaynaklandığı ifade ediliyor.
Bakan Arıklı, “Teknik arıza mı, insan eliyle yapılan sabotaj mı? Araştıracağız” diye açıklama yaparken, hepimizin aklında inanılması güç bir şüphe doğdu.
Eğer bir ülkede havalimanı çalışanları sırf politik ve ideolojik saiklerle bir sabotoj yapma girişiminde bulunuyorsa yazıklar olsun.
Ancak elbette bu suçlama yöneltilmeden önce mesele enine boyuna ciddi bir biçimde araştırılmalıdır.
Temmuz ayında açıldıktan hemen sonra Ercan’da yine peş peşe arızalar yaşanmış, aynı suçlamalar aynı iddialar o dönemde de gündeme gelmişti.
Artık bu suçlamalar bir kenara bırakılmalı, gerçekten böyle art niyetli kişiler varsa bu ülkenin ekmeğini yememeli, yakalanıp en ağır cezaya çarptırılmalıdır.
Uzmanlar, yaşanan elektrik sorunu nedeniyle hava trafik hizmeti verilemediğini, radarlar ve frekansların devre dışı kaldığının ifade ediyor.
Allah korusun bu uçuş güvenliği için de ciddi bir tehlike içermiyor mu? Tek bir kişinin burnu dahi kanasa, böylesi bir ihmalin hesabını kim verebilir?
Biz dünya ölçeğinde bir havalimanı yaptık. Yaptık yapmasına ama o havalimanının en temel gereksinimi olan yeterli elektriği unuttuk mu?
Yaşadıklarımız skandal, Türkiye’nin ilk yerli otomobili devrim arabaları macerasında dönemin TC Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in sözlerini hatırlatıyor.
Ne demişti benzini biten devrim arabası yolda kalınca Cemal Gürsel?
“Batı kafasıyla otomobil yaptınız ama doğu kafasıyla benzin ikmalini unuttunuz…”
Yeni Ercan Havalimanı’nda yaşadıklarımız da buna benziyor.
Sözün özü biz önce Batı kafasıyla yaptığımız böyle modern bir havaalanında doğu kafasıyla hareket etmeyi bir kenara bırakalım. Aksi halde bir arpa boyu yol alamayız. Bizden söylemesi…Bu haber 1962 defa okunmuştur

:

:

:

: